سعیدی با بیان اینکه حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جشنواره سرزمین نور ضرورت دارد، گفت: می طلبد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به حضور در این نوع جشنواره ها میل و رغبت زیادی از خود نشان دهد.

بیگی گفت: نوشتن از مفاهیم دفاع مقدس در قالب های خبری،داستانی، متن ادبی، رمان و …در راهیان نور، می تواند اثر زیادی از انتقال احساسات زائران راهیان نور به مخاطبان داشته باشد.

فلاحت پیشه با بیان اینکه تقویت روح ایستادگی و مقاومت باید یکی از الویت های جشنواره ملی سرزمین نور باشد، گفت: جشنواره های دفاع مقدس نقش پررنگی در توسعه ادبیات حماسی ایفا می کنند.

1
2
3

گزیده اخبار

مسئول اردوگاه شهید مسعودیان اهواز خبر داد

اردوگاه شهید مسعودیان در طول دوران هشت سال دفاع مقدس یکی از واحدهای آماده و پشتیبانی محورهای مختلف جبهه های حق علیه باطل و محل درمان بسیاری از...

بازیگر سینما و تلویزیون:

سعادت با بیان اینکه جشنواره سرزمین نور پیوند دهنده جوانان امروز با جوانان دیروز است، گفت: خیلی زیباست که نسل های امروزی پا در سرزمینی بگذارند که...

مدیر اردوگاه میثاق با شهدا آبادان خبر داد

سید علی نوری از خدمت گسترده به زائرین راهیان نور خبر داد و بر ادامه خدمت رسانی به کاروان های راهیان نور در شهرستان آبادان تاکید کرد.

مسئول مجتمع اردوگاهی راهیان نور شهید باکری خرمشهر خبر داد

مجتمع اردوگاه فرهنگی تربیتی شهید باکری خرمشهر بعد مساحتی به میزان ۸۵ هکتار آماده و ظرفیت اسکان بیش از ۱۵ هزار نفری در کنار شهرستان خرمشهر میزبان...

مسئول سازمان سپاه قائم آل محمد(عج) در گفتگو با کوله بار خبر داد

عربی گفت: زائران راهیان نور شهرستان شاهرود توسط یکصد دستگاه خودروی شخصی از مناطق عملیاتی دفاع مقدس بازدید نمودند.

مسئول اردویی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع) چهار محال و بختیاری عنوان کرد

رحیمی گفت: فقط با کارت شناسایی  و بدون ثبت نام قبلی، گروه هایی که با ماشین شخصی و به صورت خانوادگی به مناطق عملیاتی اعزام شده اند می توانند از...

مسئول اردویی سپاه کربلا استان مازندران:

عباسپورگفت: برنامه سال تحویل در اردوگاه شهید بلباسی با حضور راویان برگزار گردید و بحمدالله امسال از 20 تا 29 اسفند، شاهد حضور بیش از 9هزار زائران...

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان مستضعفین:

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج گفت: راهیان نور یکی از بزرگترین سرمایه‌های انقلاب بوده و از عوامل ماندگاری تفکر انقلابی است.

اخبار سازمان

اردوگاه شهید مسعودیان در طول دوران هشت سال دفاع مقدس یکی از واحدهای آماده و پشتیبانی محورهای مختلف جبهه های حق علیه باطل و محل درمان بسیاری از جانبازان شیمیایی بود.

سعادت با بیان اینکه جشنواره سرزمین نور پیوند دهنده جوانان امروز با جوانان دیروز است، گفت: خیلی زیباست که نسل های امروزی پا در سرزمینی بگذارند که روزگاری شهدا در آن قدم گذاشته اند و ثبت این حالات واقعا ستودنی است.

سعیدی با بیان اینکه حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جشنواره سرزمین نور ضرورت دارد، گفت: می طلبد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به حضور در این نوع جشنواره ها میل و رغبت زیادی از خود نشان دهد.

بیگی گفت: نوشتن از مفاهیم دفاع مقدس در قالب های خبری،داستانی، متن ادبی، رمان و …در راهیان نور، می تواند اثر زیادی از انتقال احساسات زائران راهیان نور به مخاطبان داشته باشد.

راهیان نور

حجت الاسلام تویسرکانی: عملیات فرهنگی راهیان نور را یکی از مهمترین عملیات های فرهنگی علیه شبیخون و تهاجم فرهنگی دشمن دانست و افزود: راهیان نور بزرگترین اقدام برای پاسداری از سال های دفاع مقدس است.

مسئول سازمان بسیج عشایری کشور، دفاع مقدس را گنجبنه ای ماندگار برای کشور است و راهیان نور را کیسه استخراج این گنج معنوی برشمرد.

معاون فرهنگی هنری سازمان بسیج مستضعفین از برپایی نمایشگاه های کتاب با هدف ارائه کتب دفاع مقدس و محصولات فرهنگی در کنار یادمان شهدای هشت سال دفاع مقدس خبر داد.

حجت الاسلام ماندگاری گفت: در دهه های قبل از انقلاب اسلامی و با وجود مساجد محدود؛ 236000 شهید تقدیم انقلاب شده و همه به این اصل آگاهی دارند. بار اصلی انقلاب و دفاع مقدس و امنیت این کشور را شهداء به دوش کشیدند.

فرهنگ و جامعه

دبیر همایش هنر و معماری اعتاب مقدسه در دوران معاصر گفت: تقریبا هیچ مکانی مانند مشهد جامعیت مطلق یک تاریخ هزار ساله، وسعت و گسترش وسیعی را مبتنی بر مبانی و اصل معماری اسلامی ندارد.

یک خطیب دینی با تاکید بر این موضوع که برای بررسی این که چگونه می‌توانیم از قرآن در زندگی خود بهره ببریم باید تک تک آیات را تفسیر و بررسی کنیم گفت: سبک زندگی قرآنی یعنی زمانی همچون مراسم اربعین که مردم بدون هیچ نظارتی و فقط برای خداوند به میدان می‌آیند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه باید درقبال آفاق تمدنی پیش روی انقلاب موظف باشیم گفت:سازمان تبلیغات اسلامی باید درقبال الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، طرح داشته باشد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در یک برنامه زنده تلویزیونی قول داد سفر در نوروز گران نشود. هرچند که او هزینه‌های حمل و نقل را مستثنی از این قاعده دانست.

حماسه و دفاع مقدس

مدیر فرهنگی موزه دفاع مقدس خرمشهرگفت: علاوه بر زائران ایرانی، گردشکران خارجی نیز از این مرکز باز دارند.

امروز ۱۲ اسفند سالروز آغاز عملیات کربلای هفت است. این عملیات سال ۱۳۶۵ در شمال غرب کشور (حاج عمران) با هدف تصرف و تأمین ارتفاع ۲۵۱۹ گردمند اجرا شد.

در آستانه ۱۳ اسفندماه،سالروز شهادت سردار جواد دل‌آذر فرمانده عملیات لشکر ۱۷ علی‌بن ابیطالب (ع) در دوران دفاع‌مقدس،کتاب «ناجی نیروها» سرگذشت زندگی این شهید منتشر شد.

همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی و جمعی از فرماندهان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس در سالن قلم سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی برگزار شد.

سیاسی و بین الملل

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تصریح کردند: مشکل اساسی کشور، همچنان مشکل اقتصادی است، بخصوص در این ماه‌های اخیر، مشکلات معیشتی مردم زیاد شد. بخشی از اینها مربوط است به مدیریّتهای نارسا در زمینه‌ی مسائل اقتصادی که اینها حتماً بایستی جبران بشود.

با حضور سردار غلامحسین غیب پرور رییس سازمان بسیج مستضعفین و جمعی از معاونین سازمان بسیج مستضعفین مراسم تکریم و معارفه مسئول معاونت فرهنگی هنری بسیج و بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران گفت: دشمن از اول برجام را سه ضلعی می‌دانست و اوباما آرام آرام می‌خواست به دو ضلع دیگر برسد اما ترامپ به سرعت می خواهد این راه را طی کند. آمریکایی‌ها برای اینکه قدرت اسلام اصیل ناب در برابر اسلام وهابی و یهودی را بخشکانند با توافق برجام دوم می خواهند ریشه جریان های اسلامی را بخشکانند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی گفت: ارتش دارای ظرفیت انسانی بسیار کارآمد و تجهیزات نوین در مدیریت بحران‌هاست و در تعامل با سایر نیروها به مدیریت بحران می‌پردازد.

زیارتگاه

دَبِّ حَردان؛ جنگل و روستايي است واقع در 15 كيلومتري جنوب‌غربي اهواز، كه لشكر 5 مكانيزه عراق با عبور از مرز و رسيدن به جاده اهواز- خرمشهر در روز هفتم جنگ با ده‌ها تانک و نفربر آن را به اشغال موقت خود درآورد و با اجراي مستقیم آتش بر روی اهواز، خسارات قابل توجهي به بار آورد. اما این لشکر با مقاومت مدافعان مجبور به عقب‌نشيني تا امام‌زاده سيد‌طاهر شد و به این ترتیب اولین جبهه دفاع از اهواز در این منطقه سازماندهی شد.

به دنبال لشکرکشی قوای روسیه تزاری به خاک ایران در جنگ جهانی اول در سال 1293 ش، ایران صحنه یکی از مهم ترین مناقشات بین المللی شد. در این دوران به دلیل آنکه احمد شاه تقریباً سه هفته بود که در ایران تاج گذاری کرده و مجلس سوم هم تازه تشکیل شده بود و دولت قاجاریه قادر به تصمیم گیری موثری نبود و آمادگی و نیرویی برای دفاع از کشور نداشت، لذا علیرغم اعلان موضع بی طرفی ایران، بخش هایی از ایران به اشغال دشمن درآمد.

منطقه عملیاتی شهید غیور اصلی حد فاصل کوت، شبیشه و شهر حمیدیه قرار دارد. با پیشروی نیروهای عراقی در تاریخ 7 مهر ماه سال 1359 به سمت جاده حمیدیه – سوسنگرد و اجرای آتش بر روی شهر حمیدیه و نیز حرکت واحدهای زرهی دشمن برای قطع جاده حمیدیه – اهواز و در نتیجه احتمال سقوط اهواز؛ از امام خمینی(ره) کسب تکلیف شد و پیام ایشان مبنی بر اینکه «مگر جوانان اهواز مرده اند؟» به مردم و مدافعان رسید.

شهر حمیدیه مرکز بخش حمیدیه در شهرستان اهواز است و در 23 کیلومتری شمال‌غربی اهواز و 25 کیلومتری شرق سوسنگرد قرار دارد. رودخانه کرخه نور با عبور رودخانه کرخه از این شهر منشعب می‌شود. حمیدیه به علت قرار گرفتن در مسیر اهواز ـ سوسنگرد یکی از مناطق مهم و حساس جنگ و دروازه ورود به شهر اهواز به شمار می‌رفت و به همین علت دشمن با عبور از محور چزابه بستان ـ سوسنگرد در هفتم مهرماه 1359 خود را به روستای «کوت سیدنعیم» در 5 کیلومتری حمیدیه رسانید.

جدیدترین ها