اهالی ادبیات دفاع مقدس به وزیر فرهنگ چه گفتند؟

 سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی با فعالان هنر و ادبیات دفاع مقدس شرکت کرد.

به گزارش کوله بار، نشست هم‌اندیشی صالحی با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در عرصه دفاع مقدس که در مجموعه باغ زیبا برگزار شد، با حضور محمدجواد محقق، احمد دهقان، مرتضی سرهنگی و همایون امیرزاده همراه بود. گزیده‌ای از حرف‌های این فعالان حوزه ادبیات دفاع مقدس را به نقل از فارس می‌خوانید:

مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و مقاومت حوزه هنری: نوشتن پس از جنگ همه جای دنیا سنت است وقتی جنگ‌ها تمام می‌شود و سربازها به خانه برمی‌گردند یک جنگ دیگری با کلمات آغاز می‌شود و سربازها شروع به نوشتن می‌کنند رنج و امیدی در این سربازها و جود دارد که تبدیل به ادبیات جنگ می‌شود. از سال 1945 تا 1990 که به عصر پس از جنگ معروف است روی این سیاره فقط سه هفته جنگی صورت نگرفته است. در دنیا گویی جز ادبیات جنگ نبوده، چراکه در جنگ پای انسان درمیان است و این ادبیات همدمی جز انسان‌ها ندارد. ادبیات ما بی‌مرز و انسانی‌ است. از سوی دیگر باید گفت دستور زبان عصر پس از جنگ، امروز تعقلی است و نظام رسانه‌ای از تغییر به تعقل هنوز نچرخیده است.

احمد دهقان، داستان‌نویس: ادبیات جنگ این موقعیت را دارد با بوم خاص درمورد یک ارزش و موقعیت صحبت کند. بچه‌های ادبیات جنگ توانسته‌اند حرف جهانی و زبان همه‌فهم بزنند. در حال حاضر بچه‌های داستان‌نویس ما توانستند به این جایگاه برسند و ما آن را در جایزه‌ای چون جلال به خوبی می‌توانیم ببینیم زیرا همیشه داستان جنگ توانسته خود را نشان دهد و امروز ما حتی می‌توانیم در مورد ترجمه داستان‌های جنگی حرف‌هایی بزنیم.

جواد محقق، شاعر: بچه‌های شاعر جوان زیر 30 سال خیلی‌هایشان جنگ را ندیدند اما آفرینش آثاری با این فاصله زمانی، چقدر به اصالت‌ها می‌تواند نزدیک باشد. برای حفظ این روحیه و نپرداختن به حرف‌های تکراری در بخش شعر ما باید نمونه‌های عینی به‌روز که شاعران جوان هر روز در معرض دیدن آثار و اخبار در کشورهای اسلامی هستند پدید آوریم تا بچه‌ها با این نمونه‌ها ارتباط زیاد برقرار کنند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها