مقامات عراقی تشریح کردند

اهداف سیاسی-امنیتی سفر نخست‌وزیر اردن به عراق؛ «الملقی» از بغداد چه خواست؟

در بیانیه دولت اردن درباره سفر نخست‌وزیر این کشور به بغداد اگرچه تنها به ابعاد اقتصادی این سفر اشاره شده اما مهم‌تر از اهداف مذکور، ابعاد سیاسی و امنیتی قرار دارد که بدون توجه به آنها اهداف اقتصادی محقق نخواهد شد.

به گزارش کوله بار ، در بیانیه دولت اردن درباره سفر «هانی الملقی» نخست وزیر این کشور به بغداد اشاره‌ای به اهداف سیاسی و امنیتی این سفر نشده و تنها به ابعاد اقتصادی آن پرداخته بود.

در حالی‌ که موضوعات سیاسی و امنیتی بخصوص مبارزه با تروریسم مهمترین اهداف سفر نخست وزیر اردن به بغداد را تشکیل می‌داد که از جمله موضوعات مورد اهتمام دو طرف اردنی و عراقی بشمار می‌آید.

ابعاد سیاسی سفر نخست وزیر اردن به عراق

«نوره البجاری»، نماینده پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بغداد، اظهار داشت: اردن نقش بسیار مهم و بزرگی در طرح سیاسی ارائه شده از سوی «سید عمار حکیم»، رئیس مجلس اعلای عراق ایفا می‌کند و چندی پیش شاهد سفر وی به اردن در این راستا بودیم.

نماینده پارلمان عراق هدف سفر سید عمار حکیم به اردن را دیدار با شاه اردن و ارائه طرح به وی و درخواست همکاری و ایفای نقش امان جهت نزدیک کردن دیدگاه‌ها و مواضع طرف‌های سیاسی عراق که اردن در آنها صاحب نفوذ است، عنوان کرد.

ابعاد اقتصادی سفر نخست وزیر اردن به عراق

البجاری با اشاره به اینکه سفر نخست وزیر اردن به عراق از اهمیت اقتصادی بسیاری برخوردار است، گفت: 60 درصد سرمایه‌گذاری‌های اردن در عراق صورت می‌گیرد، علاوه بر اینکه نباید اهمیت مرزهای زمینی مشترک بین دو کشور را نادیده گرفت.

ابعاد امنیتی سفر نخست وزیر اردن به عراق

اما در بُعد امنیتی اردن تلاش دارد، با افزایش و بالا بردن سطح هماهنگی با عراق بویژه در پرونده مبارزه با تروریسم و پس از حوادث شهر الکرک با این پدیده شوم مبارزه‌ جدی‌تری داشته باشد.

افزون بر اینکه شاهد تغییر موضع اردن در قبال نیروی بسیج مردمی عراق موسوم به «الحشد الشعبی» هستیم، به‌گونه‌ای که بسیاری از سیاستمداران این کشور همچون گذشته مخالفتی با مشارکت این نیرو در عملیات‌های ارتش عراق و حتی حضور آنها در خاک سوریه جهت مبارزه با تروریسم ندارند.

عبدالهادی: لزوم شفاف‌سازی هدف واقعی بسیج مردمی

«حسن عبدالهادی»، از مشاوران نظامی «کتائب سید الشهداء» وابسته به نیروی بسیج مردمی در این‌باره به خبرنگار فارس گفت: این نگرانی‌ها تنها از سوی اردن ابراز نشده، بلکه بسیاری از کشورهای جهان آن را ابراز داشته‌اند، به این دلیل که از تبدیل بسیج مردمی به یک نیروی قدرتمند در عراق و منطقه واهمه دارند.

عبدالهادی افزود: در این خصوص لازم است، پیام‌های اطمینان بخشی از سوی طرف عراقی به این کشورها ارسال و اهداف این نیرو شفاف سازی و تاکید شود که هدف اصلی این بسیج مردمی که متشکل از نیروهای داوطلب مردمی و غیر نظامی است، دفاع از کشور و مصون داشتن مقدسات از حملات ویرانگر داعش است.

در این راستا، عبدالهادی سفر نخست وزیر اردن به عراق را بیش از آنکه سودی برای عراق داشته باشد، برای اردن سودمند دانست و تاکید کرد: اگر شاهد همسویی مواضع اردن با عراق هستیم، به این دلیل است که امان نمی‌خواهد، منافعش در عراق، بویژه منابع نفتی‌اش به خطر بیفتد.

دستیابی به توافقات امنیتی

از جهت دیگر، «احمد السامرائی»، نویسنده و تحلیلگر سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، درباره سفر نخست وزیر اردن به بغداد، گفت: عدم اشاره دقیق بیانیه دولت اردن به اهداف این سفر بمعنای عدم پرداختن به موضوعات امنیتی و سیاسی نیست چون توسعه مناسبات اقتصادی و تحکیم پایه‌های این مناسبات بدون توجه به ابعاد امنیتی و سیاسی این روابط غیرممکن است.

السامرائی با تاکید بر اینکه پرونده‌های سیاسی و امنیتی در راس دیدارهای طرفین اردنی و عراقی قرار دارند، گفت: به نظر می‌رسد شاهد دستیابی به توافقاتی دو جانبه برای بالا بردن سطح هماهنگی امنیتی و تبادل اطلاعاتی در امر مبارزه با تروریسم از جمله داعش باشیم.

انتهای پیام/

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها