تشریح فعالیت‌های گروه مطالعات غیرنظامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس

مدیرگروه مطالعات غیرنظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس گفت:می‌خواهیم در این مرکز ابعاد غیرنظامی جنگ را سیستماتیک و تعریف‌شده موردمطالعه قرار
دهیم.

به گزارش کوله بار، حسن علایی ‌فعال  درباره ضرورت ایجاد گروه مطالعات غیرنظامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بیان کرد: مدیریت گروه مطالعات غیرنظامی یکی از مدیریت‌های تازه تأسیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس است که قرار است در ابعاد غیرنظامی دفاع مقدس فعالیت کند. مردم ما جنگ و دفاع مقدس را غالبا با ابعاد نظامی می‌شناسند اما این سرفصل جدیدی که تحت عنوان مطالعات غیرنظامی مطرح‌شده، در ابتدا یک مقدار نامأنوس به ذهن می‌رسد و لازم است تبیین دقیق و متقنی صورت بگیرد تا مخاطب به‌خوبی درک کند مطالعات غیرنظامی جنگ، چه معنا و مفهومی دارد.

وی عنوان کرد: جنگ و دفاع مقدس ابعاد مختلف نظامی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی داشته، و مسئولین یک جامعه وقتی جنگی به وجود می‌آید با ابعاد نظامی آن جنگ مواجه می‌شوند و قوه قهریه است که ظهور و بروز می‌کند؛ اما جنگ رفته‌رفته ابعاد دیگری هم پیدا می‌کند که آن رفتار است که می‌تواند تعیین‌کننده باشد.

علایی‌فعال با یادآوری هشت سال دفاع مقدس و تأثیر آن در ابعاد مختلف کشور، خاطرنشان کرد:در هشت سال دفاع مقدس نیز یک جنگ تمام‌عیار با جهالت و نادانی که رژیم بعث عراق به سرکردگی صدام داشت، به وقوع پیوست و این جنگ نیز همانند سایر جنگ‌ها ابعاد خودش را نشان داد که قسمت عمده این ابعاد مربوط به ابعاد غیرنظامی می‌شود. در ابعاد نظامی قاعدتا دستاوردهای نظامی جنگ، یا احیانا خسارت‌ها و آسیب‌هایی که دیده‌شده، آفندها، پدافندها، یگان‌هایی که در جنگ حضور داشتند چه از یگان‌های طرف متخاصم و چه یگان‌هایی که مدافع بودند، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد اما ابعاد غیرنظامی که به اعتقاد ما می‌تواند مهم‌تر باشد، بعد مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: هشت سال دفاع مقدس ما هم مشحون از این اتفاقات است، یعنی گذشته از اقدامات نظامی که چه دشمن انجام داده و چه رزمنده‌های ما برای دفاع انجام دادند، اتفاقات خیلی جالب، تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز در ابعاد غیرنظامی حاصل شده است، این ابعاد غیرنظامی هم‌زمان جنگ دنبال می‌شد و هم بعد از جنگ. دفاع مقدس برای ما دستاوردهای زیادی داشت و می‌توان اذعان کرد که دستاوردهای غیرنظامی دفاع مقدس به‌مراتب از دستاوردهای نظامی آن بالاتر بوده و امام خمینی برکات زیادی را برای این جنگ احصا می‌کنند که غالبا در ابعاد غیرنظامی است.

مدیریت گروه مطالعات غیرنظامی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بابیان اینکه در مرکز بنا داریم سیستماتیک و تعریف‌شده ابعاد غیرنظامی جنگ را موردمطالعه قرار دهیم، افزود: در این بعد از کار محورهای عمده‌ای را احصا کرده‌ایم ازجمله امام خمینی (ره) و دفاع مقدس؛ رهبری و دفاع مقدس؛ مردم و دفاع مقدس؛ نیروهای مسلح و دفاع مقدس؛ روحانیت و دفاع مقدس؛ فرهنگ و هنر و دفاع مقدس؛ رسانه و دفاع مقدس؛ عملیات روانی و دفاع مقدس؛ تبلیغات و دفاع مقدس تا بتوانیم از دستاوردهای دفاع مقدس در ابعاد غیرنظامی بعد از پایان جنگ به نحو مطلوب و احسن استفاده کنیم. برای تحقق این محورها برنامه‌های متعددی را برای سال‌های آتی به‌ویژه برای سال ۹۷ در نظر گرفته‌ایم.

علایی فعال گفت: از کارهایی که در سال ۹۶ همکاران ما پیگیری می‌کردند، چند کار است که تقریبا تا دو ماه دیگر منتشر می‌شود، کتاب «روزهای پر التهاب»، نوشته سردار کرمی‌راد، در این کتاب خاطرات سردار کرمی‌راد در رابطه با انقلاب و دفاع مقدس مطرح‌شده است. همچنین ترجمه کتاب «جنگ؛ بازیابی ثبات» نوشته محمد درودیان به زبان عربی و کتاب «نقش شهدای محراب در دفاع مقدس» و چند عنوان دیگر در دست چاپ هستند و به نمایشگاه بین‌المللی کتاب در سال ۹۷ خواهند رسید.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها