رئیس سازمان حج و زیارت:

دفاتر غیرمجاز در جریان نام‌نویسی اربعین مشکل ساز بودند

به گزارش کوله بار؛ سعید اوحدی روز جمعه در برنامه تلویزیونی شبکه قرآن رسانه ملی درباره آخرین برنامه‌های کمیته اعزام و سامانه سماح اظهار کرد: سامانه سماح بستر نرم‌افزاری مناسب و مطمئنی  برای نام‌نویسی از زائران اربعین حسینی بود و تمامی 2400 دفتر دارای مجوز سازمان حج و زیارت نیز در آن مشخص شده بودند. وی ادامه داد: سامانه سماح به‌گونه‌ای طراحی شده بود که تمامی برنامه‌ها و مراحل نام‌نویسی و صدور روادید زائر به همراه بیمه را به‌طور کامل انجام می‌داد و ضمن تسهیل در برنامه‌های زائران باعث تسریع فعالیتها نیز می‌شد. رئیس سازمان حج و ز

به گزارش کوله بار؛ سعید اوحدی روز جمعه در برنامه تلویزیونی شبکه قرآن رسانه ملی درباره آخرین برنامه‌های کمیته اعزام و سامانه سماح اظهار کرد: سامانه سماح بستر نرم‌افزاری مناسب و مطمئنی  برای نام‌نویسی از زائران اربعین حسینی بود و تمامی 2400 دفتر دارای مجوز سازمان حج و زیارت نیز در آن مشخص شده بودند.
 
وی ادامه داد: سامانه سماح به‌گونه‌ای طراحی شده بود که تمامی برنامه‌ها و مراحل نام‌نویسی و صدور روادید زائر به همراه بیمه را به‌طور کامل انجام می‌داد و ضمن تسهیل در برنامه‌های زائران باعث تسریع فعالیتها نیز می‌شد.
 
رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: متقاضی می‌توانست با ورود به سامانه سماح تمامی گزینه‌های ثبت‌نام را تکمیل کرده و مراحلی همچون بیمه و هلال احمر را نیز انجام دهد و فرصت کافی برای متقاضیان وجود داشت.
 
اوحدی عنوان کرد: سامانه سماح بعد از ثبت‌نام تاریخ خروج، تاریخ ورود، تفکیک مرزی استانها و دفاتر تعیین شده را مشخص ‌کرد و نوعی نظم بخشی کامل از این طریق ایجاد شد.
 
وی ادامه داد: اما امسال از میان جمعیت بیش از دو میلیون نفری در زیارت اربعین حدود یک میلیون و 300 هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کردند و باقی افراد از طریق دفاتر غیر مجاز و آزاد نام‌نویسی کردند و مدارک خود را ارائه دادند که باعث بروز مشکلاتی شد.
 
رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: متاسفانه دفاتر غیر مجاز از احساسات مردم سواستفاده کرده و باعث شدند تا آماری غیر از سامانه سماح پدید آید؛ آمار به‌وجود آمده هم باعث شد تا ندانیم زائران از کدام مرز و در چه روزی خارج می‌شوند.
 
اوحدی تصریح کرد: باید آسیب شناسی لازم برای سال آینده صورت گیرد چرا که سامانه سماح می‌تواند برنامه‌ریزی مناسب را برای زائران ترتیب دهد و دست سودجویان را کوتاه کند.
 
وی اضافه کرد: در حال حاضر می‌دانیم که یک میلیون و 300 هزار زائر ثبت‌نامی در سامانه سماح در چه روزی خروج یافته و در چه روزی بازمی‌گردند که این باعث برنامه‌ریزی مناسب برای پوشش خدمات به زائر می‌شود اما نزدیک به نیمی دیگر از زائران خروج و یا ورودشان مشخص نیست که امیدواریم تمهیدات لازم برای سال آینده مورد توجه قرار گیرد.
 
رئیس سازمان حج وزیارت درباره موضوع بیمه و خدمات پزشکی نیز اظهار کرد: متاسفانه برخی می‌گویند که سازمان حج و زیارت پول بیمه را در جیب خود ریخت در صورتی که چنین صحبتهایی کذب محض است و پول بیمه در جیب سازمان حج نرفته بلکه تمامی مبالغ توسط سامانه و برای حق بیمه و پوشش کامل زائران دریافت شده است.
 
اوحدی افزود: مبلغ دریافتی بیمه مستقیم به حساب شرکت بیمه می‌رود و سازمان حج و زیارت فقط در فکر امنیت و سلامتی زائران است؛ در بحث خدمات پزشکی و هلال احمر نیز مبلغ تعیین شده مستقیم به هلال احمر تقدیم می‌شود و خوشبختانه تمام برنامه‌ریزیها و نرم افزارها نیز مشخص است.
 
وی ادامه داد: امروز بنابر برنامه‌ریزی‌ها حتی از زمان بازگشت زائران آگاه هستیم  و با توجه به آغاز شدن زمان برگشت؛ روزهای 2، 5 و 10 آذرماه شلوغ‌ترین روزهای بازگشت زوار به میهن است و امیدواریم زائران سفر خود را مدیریت کنند.
 
رئیس سازمان حج و زیارت درباره مرزهای سه‌گانه نیز اظهار کرد: متاسفانه مرز مهران به سبب ازدحام زائران و وجود افراد فاقد مدارک با محدودیتهای مواجه شده که زائران باید در فرصتهای باقیمانده از مرز شلمچه و سپس چذابه استفاده کنند.
 
اوحدی افزود: تمامی زائران اربعین حسینی باید مدارک قانونی اعم از ویزا و گذرنامه را به همراه داشته باشند چرا که اجازه خروج به افراد فاقد مدارک داده نمی‌شود.
 
وی درباره مرز شلمچه نیز اظهار کرد: عبور و مرور در مرز شلمچه روان است و به غیر از مردم خوب کشورمان بسیاری از زائران پاکستانی، افغانستانی، اروپایی و آفریقایی از این مرز تردد کرده‌اند.
 
رئیس سازمان حج و زیارت به زائران توصیه کرد که سفر خود دربازگشت را مدیریت کنند و با سعه صدر در جاده‌ها بازگردند و به تذکرات مسئولان ذیربط توجه ویژه‌ای داشته باشند.
 
اوحدی درباره برنامه‌های سازمان متبوعش برای عتبات عالیات اظهار کرد: امسال به سبب مسدود بودن سفر حج توجه ویژه‌ای به عتبات خواهد شد و تمامی زیرساختها در کشور عراق نیز برای پذیرایی مناسب از زائران کشورمان در تمامی مقاطع سال فراهم شده است.
 
وی گفت: امسال 60 درصد ایستگاههای پروازی را به عتبات عالیات گسترش خواهیم داد و سفرهای بعد از ایام اربعین نیز از به صورت پرواز هوایی از تاریخ سوم آذرماه  آغاز خواهد شد که امیدواریم شاهد رضایتمندی هموطنان مان باشیم.
 
انتهای پیام/م

تسنیم

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها