چهارشنبه 1396/05/25 - 08:13
ماموستا فتاحی :

پیشرفت کردستان به برکت انقلاب بود/متوسلیان شخصیت برجسته‌ای بود

عضو سازمان پیشمرگان کُرد مسلمان مریوان با بیان اینکه کُردستان در دوران شاه یک جاده آسفالته هم نداشت، گفت: پیشرفت امروز مریوان و شهرهای کُردستان به برکت انقلاب است.

به گزارش کوله بار، «ماموستا کریم فتاحی» عضو سازمان پیشمرگان کُرد مسلمان مریوان، درباره فعالیت‌های انقلابی در کردستان، اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سال 1361 همکاری من با بچه‌های سپاه مریوان آغاز شد. سال 65 در عملیات‌های مختلفی بودم که یکی از آن عملیات‌ها مربوط به قرارگاه رمضان بود. مدتی هم در هزار قلعه و منطقه کرکوک حضور داشتیم و پس از دفاع مقدس به تیم تفحص شهدا پیوستم. مدتی پیش، برای چند ماه در منطقه عملیاتی والفجر 4 و 9، بیت المقدس 5، والفجر 2 تفحص انجام دادیم. سوم خرداد 1370 در منطقه عملیاتی والفجر مشغول تفحص بودیم که پایم روی مین رفتم و جانباز شدم. سال 1381 بازنشست شدم و از سال 1386 کار روایتگری را برای کاروان‌های راهیان نور انجام می‌دهم.
 
 
وی گفت: حدود چهار سال است با بچه‌های تفحص از تاریخ 25 فروردین 1393 تفحص را در منطقه کردستان عراق آغاز کرده‌ایم و سالانه چند ماه در عراق هستیم. امسال نیز 36 روز در عراق مشغول تفحص بودیم که 8 شهید را پیدا کردیم. این شهدا در منطقه عملیاتی والفجر 2، 4 و 9، بیت المقدس 5 و قله‌های 2519 و قله‌های شهید صدر شناسایی شدند. سال گذشته نیز تعدادی از شهدای عملیات قادر در مرز ترکیه پیدا شدند که از نیروهای ارتش بودند.
 
 
تفحص 8 شهید در خاک عراق/ متوسلیان شخصیت برجسته‌ای بود
 
 
ماموستا فتاحی تصریح کرد: شهدایی که امسال تفحص شدند در منطقه بانی بنوک شناسایی شدند. چهار نفر از شهدای تفحص شده از بچه‌های ارتش‌ بودند، مربوط به عملیاتی که در دوران حاج احمد متوسلیان صورت گرفته بود. چهار شهید دیگر متعلق به عملیات والفجر 10 از بچه‌های لشکر 16 قدس هستند. شهید «املاکی» در همین منطقه به شهادت رسید که خیلی دنبال او گشتیم و نتوانستیم پیکر او را پیدا کنیم. درباره نحوه شهادت املاکی نقل است وقتی رژیم بعثی منطقه را بمباران شیمیایی کرد، ایشان ماسک خود را به یکی از بسیجی‌ها داد و خودش همانجا شیمیایی شد. رهبر معظم انقلاب نیز در یکی از سفرهایشان به شمال کشور از فداکاری شهید املاکی یاد کردند.
 
 
این رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: اول انقلاب وقتی کردستان در دست ضد انقلاب بود تعداد 370 نفر از نیروهای مردمی کُرد از مریوان به کرمانشاه رفتند و نماینده‌ای را به محضر امام خمینی(ره) فرستادند که پس از جلساتی پیشمرگان کُرد مسلمان تجهیز شدند. بچه‌های کُرد به همراه حاج احمد متوسلیان به مریوان بازگشتند. 
 
 
وی درباره حضور حاج احمد متوسلیان در مریوان، اظهار داشت: متوسلیان شخصیت بزرگی داشت. او در ایام جوانی در حالی که مجرد بود فرمانده سپاه مریوان شد و توانست کاری انجام دهد که اکثر مردم منطقه او را به اسم برادر بزرگتر صدا بزنند. مردمی بودن متوسلیان باعث شد هنوز اسم او در کُردستان بماند. او همیشه در کنار رزمندگان اسلام در جبهه‌های مختلف در حال مبارزه بود و مجاهدت می‌کرد. مشهور است ایشان دو پیت نفت را به دوش کشیده و برای مردم یکی از روستاهای منطقه که گرفتار سرما بوده‌اند، بُرده است.
 
 
ماموستا فتاحی افزود: شهید قهاری و تیمسار دادبین نیز دو شخصیت تاثیرگذار در کردستان بودند. شهید قهاری ارتباط خوبی را با بدنه مردم ایجاد کرده بود. وقتی پای من در تفحص قطع شد، خبر به تیمسار دادبین رسید، ایشان شخصاً به دیدن من آمد و وقتی وضعیت من را دید دستور داد تا ارتش یک خانه برای من بسازد. تیمسار دادبین یک ارتشی بسیجی بود.
 
 
لطیف راستی و جلال بارنامه شهیدان شاخص پیشمرگ مریوان
 
این عضو سازمان پیشمرگان کُرد مسلمان بیان کرد: شهدای پیشمرگ کُرد مسلمان همگی برجسته‌گی‌های خاصی داشتند اما چند نفر از این عزیزان را ما بیشتر از دیگران شناختیم. من شهید لطیف راستی را از نزدیک می‌شناختم. ایشان 25 سال در سپاه بود و وقتی به شهادت رسید مسئول گردان بود که چند سال قبل از شهادت به مکه رفته بود. زمانی که ایشان به شهادت رسید وقتی درباره ایشان با مردم صحبت می‌کردیم حرف‌های عجیبی می‌شنیدیم. او حقوق اندکش را تقسیم بر سه می‌کرد. یک قسمت را برای پدر و مادر و قسمتی را برای خانواده خودش و قسمتی را برای فقرا در نظر گرفته بود.
 
 
وی گفت: شهید راستی توسط گروهی کمونیست و بی دین وقتی که قصد داشت به گروهانش سرکشی کند در جاده به شهادت رسید. شهید «جلال بارنامه» نیز یکی از عناصر تاثیرگذار سازمان پیشمرگان کُرد مسلمان بود که تعداد 17 نفر از اقوام و خانواده او به شهادت رسیده بودند. حدود ده سال پیش ایشان نیز در کمین ضد انقلاب به شهادت رسید. مردم از شهادت ایشان خیلی ناراحت شدند.
 
 
ماموستا فتاحی عنوان کرد: اوایل انقلاب سم‌پاشی زیادی شده بود که نیروهای انقلاب شیعه هستند و ما سنی هستیم. آن‌ها فارس هستند و ما کُرد هستیم، اما وقتی نیروهای سپاه پاسداران وارد منطقه شدند همه سمپاشی‌های انجام شده از بین رفت. نیروهای سپاه فقط برای کارهای چریکی و رزمندگی نیامده بودند. آن‌ها برای کار جهاد و سازندگی آمده بودند اما اگر ضد انقلاب در منطقه‌ حضور داشتند و لازم می‌شد درگیر می‌شدند.
 
 
4 هزار از نیروهای ضد انقلاب جذب انقلاب شدند
 
 
این رزمنده دوران دفاع مقدس افزود: در مریوان اول انقلاب فرماندار و شهردار و مسئولین، بسیجی و سپاهی بودند. نیروهای انقلابی با روحیه جهادی و خدمتگزاری همه کاره بودند. مردم فهمیدند این‌ها نیامده‌اند سنی را شیعه کنند بلکه آمده‌اند تا به مردم کُردستان خدمت کنند.
 
 
این عضو سازمان پیشمرگان کُرد مسلمان درباره نحوه برخورد بچه‌های انقلاب با توابین نیز بیان کرد: کسانی بودند که زمانی عضو گروهک‌های ضد انقلاب بودند اما جذب انقلاب شدند و در راه دفاع از انقلاب به درجه جانبازی نائل آمدند. برخی‌ نیز وارد سپاه شدند و هم اکنون فرمانده هستند یا جایگاه و درجات بالایی دارند. بیش از 4 هزار نفر از نیروهای ضد انقلاب جذب انقلاب شدند و به زندگی روزمره خودشان مشغول شدند. جمهوری اسلامی با هیچ یک از کسانی که به دامن انقلاب برگشتند مشکلی نداشت؛ با کارهایی که نیروهای انقلاب انجام دادند اعتماد مردم را به نظام جلب کرد.
 
 
ماجرای شهادت «حبیب‌الله افتخاریان» فرمانده سپاه مریوان
 
 
ماموستا فتاحی گفت: فتوای حضرت امام خمینی (ره) نیز در جذب مردم کُرد به انقلاب تاثیرگذار بود. ایشان فرموده بودند «صف ضد انقلاب از مردم جداست». مردم کُردستان خیلی زود به جمهوری اسلامی پیوستند و همین باعث شد کردستان خیلی زود از لوث وجود ضد انقلاب، پاک شد. «صداقت سپاه» تاثیرگذارترین مولفه در همدلی با مردم بود. بعد از پاکسازی مناطق و روستاها کار جهادی و سازندگی در حوزه جاده‌سازی، بهداشت و خدماتی انجام شد. وقتی بچه‌های سپاه به پایگاه‌های خودشان در روستاها رفتند مردم را به هر شکلی که ممکن بود یاری کردند. حاج احمد متوسلیان در کمک به مردم تک ستاره سپاه در کُردستان بود.
 
 
 
وی گفت: «شهید حبیب‌الله افتخاریان» بچه یکی از روستاهای مازندران بود که سال 62 فرمانده سپاه مریوان شد. ایشان در همان سال وقتی در منطقه عملیاتی حضور داشت و در حال درگیری بود مطلع شد مریوان بمباران شده است. فوراً سوار ماشین شده و به مریوان آمد و جنازه‌های مردم بومی شهر را جمع کرد که هواپیماها دوباره بمباران کردند و ایشان نیز همانجا به شهادت رسید؛ خون بچه‌های انقلاب و سپاه با خون مردم کُرد مریوان قاطی شد، ایشان یک الگو برای مردم کردستان بود. 
 
 
مردم کردستان عراق امکانات ما را باور نمی‌کنند/ سپاه هیچگاه کار جهادی را تعطیل نکرد
 
 
این راوی دفاع مقدس ابراز داشت: تمام جاده‌های کردستان در زمان شاه خاکی بود و شهرهای مریوان و سنندج فقط دو عدد موتور برق داشتند. این تمام امکانات این منطقه کُردنشین در آن زمان بود که شبانه شش ساعت برق وجود داشته و وضعیت آموزشی و بهداشتی صفر بود در حالی که دو سال پیش شهر مریوان اولین شهری بود که بیشترین قبولی کنکور را به خود اختصاص داد.
 
 
ماموستا فتاحی ادامه داد: امروز در کردستان 96 درصد لوله‌کشی گاز انجام شده است. برق و آبی که مهیا است و این اقدامات انقلاب است. کنار شهرهای ما در مرز، اقوام ما در کردستان عراق حضور دارند که امکاناتی ندارند و وقتی می‌گوییم روستاهای ما گازکشی هستند، باور نمی‌کنند. در حالی که زمان شاه هیچکدام از این امکانات وجود نداشت. با وجود جنگ با ضد انقلاب و رژیم بعثی عراق، بچه‌های سپاه هیچ گاه کار جهادی را تعطیل نکردند و همین باعث شد که مریوان، قمِ کردستان شد و 1100 شهید تقدیم کرد. انسان بدون دلیل عاشق نمی‌شود و مردم کردستان این خدمات را دیدند که عاشق انقلاب و نظام شدند.
 
 
انتهای پیام/م
راهيان نور

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
CAPTCHA
. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

جدیدترین ها