شبکه‌های اجتماعی و سبک زندگی جوانان

بسته به اینکه ما بخواهیم موضوع سبک زندگی را از منظر کدام رویکرد و از نظر کدام نظریه پرداز بررسی کنیم به تعاریف گوناگونی خواهیم رسید.

به گزارش کوله بار، کتاب «مطالعات شبکه‌های اجتماعی و سبک زندگی جوانان» تالیف محمدصادق افراسیابی از سوی انتشارات سیمای مشرق منتشر شد.
 
بنا بر این گزارش، در فصل اول این کتاب که با همکاری علیرضا مرادی و الهه رفیعی‌نژاد منتشر شده است با مفهوم شبکه‌های اجتماعی بیشتر آشنا شده و مولف ضمن ارائه تعریفی از شبکه‌های اجتماعی اینترنتی نوشته است: به اعتقاد پریس افراد ادراکات متفاوتی از یک جامعه ی مجازی دارند. به طوری که برای برخی، این جوامع، صمیمیت، اطمینان بخشی از گپ زدن و کمک کردن افراد به یکدیگر را به همراه دارد و برای برخی دیگر این جوامع تصور تاریکی از توطئه براندازی و رفتار جنایی و تجاوزگرانه به حیطه ی خصوصی را ایجاد می‌کند.
 
فصل دوم کتاب به تاریخچه شبکه‌های اجتماعی اینترنتی می‌پردازد؛ در بخشی از این فصل آمده است: عنوان شبکه‌های اجتماعی اینترنتی با قالب امروزی برای نخستین بار در سال ۱۹۶۰ در دانشگاه ایلینویز ایالات متحده آمریکا مطرح شد، اما مفهوم شبکه‌های اجتماعی در ایران به طور گسترده حدودا در سال ۱۳۸۳ هجری شمسی با حضور شبکه اجتماعی «اورکات» در میان کاربران ایرانی رواج پیدا کرد.
 
این گزارش می افزاید: فصل سوم به سبک زندگی از نگاه اندیشمندان پرداخته و عنوان می‌کند: بسته به اینکه ما بخواهیم موضوع سبک زندگی را از منظر کدام رویکرد و از نظر کدام نظریه پرداز بررسی کنیم به تعاریف گوناگونی خواهیم رسید. با دقت در تعاریف مختلف می‌توان گفت سبک زندگی، مجموعه‌ای از طرز تلقی‌ها، ارزشها، شیوه‌های رفتاری، حالات و سلیقه‌هاست.
 
فصل چهارم کتاب به رابطه میان شبکه‌های اجتماعی و سبک زندگی جوانان پرداخته است. در این فصل آمده است: صرف نظر از انجام هر گونه پژوهش، اثبات نوعی ارتباط میان عضویت و حضور در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی و سبک زندگی جوانان در چارچوب نظریه دو جهانی شدن عاملی و جامعه ی شبکه‌ای کاستلز امری ممکن است.
 
در فصل پنجم با نظر سنجی پیمایشی آشنا شده و در نهایت در فصل ششم نتایج انجام یک نظر سنجی پیمایشی در میان کاربران بزرگترین شبکه اجتماعی ایرانیان (کلوب) در خصوص رابطه میان عضویت در شبکه های اجتماعی اینترنتی و شاخصه های مختلف سبک زندگی منتشر شده است. بررسی رابطه میان عضویت در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی با سبک زندگی مجازی افراد، تاثیر عضویت در شبکه‌های اجتماعی بر نحوه پوشش و ادبیات محاوره‌ای افراد و بررسی رابطه میان عضویت در شبکه‌های اجتماعی و شیوه همسریابی افراد از جمله مواردی است که در این فصل مورد ارزیابی قرار گرفته است.
 
گفتنی است، علاقه مندان برای تهیه کتاب «مطالعات شبکه‌های اجتماعی و سبک زندگی جوانان» می‌توانند با شماره تلفن ۸۸۸۰۷۴۵۳ تماس گرفته یا به انتشارات سیمای مشرق واقع در خیابان استاد نجات اللهی، خیابان سمیه، خیابان پورموسی، کوچه شیرین، پلاک ۳۴، طبقه پنجم مراجعه کنند.
 
پایان پیام/م
شبستان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها