دبیر پانزدهمین جشنواره ملی سرزمین نور در مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره:

هنرمندان جشنواره ملی سرزمین نور می کوشند تا جلوه های ادبیات و هنر پایداری را نمایان کنند

محمدزاده گفت: «جشنواره ملی سرزمین نور»، رسالتی عظیم بر دوش می کشد و می کوشند با نگاهی عمیق، جلوه های خاموش ادبیات پایداری نمایان سازند.

فیض الله محمدزاده دبیر پانزدهین جشنواره ملی سرزمین نور در اختتامیه این دوره از جشنواره که در سالن شهید جهان آرا اردوگاه شهید باکری خرمشهر برگزار شد، گفت: دیروز فصل تازه ای از انقلاب، با نام دفاع مقدس، با خون و اشک، به رنگ سرخ، نوشته شد. خونی که یک روز در این سرزمین بر خاک ریخت و اشکی که روزی در وداع، گوشه ی  چادری پنهان شد و روزی دیگر بر سر مزاری به خاک فرو ریخت ...
وی ادامه داد: امروز تصویرهایی از این تاریخ بزرگ و فراموش نشدنی در قالب هنر، بازنویسی می شوند؛ برای آنان که آن سالها را ندیده اند. چیزی میان تاریخ و ادبیات، میان واقعه و بازگفته ها...
محمدزاده تاکید کرد: اکنون «جشنواره ملی سرزمین نور»، رسالتی عظیم بر دوش می کشد که رسولان آن همین هنرمندانی هستند که می کوشند با نگاهی عمیق و سرشار از عطر و رنگ، جاودانه های حقیقی آن هشت سال طلایی را بازسازی کنند و جلوه های خاموشی ادبیات پایداری را که تا امروز به آن پرداخته نشده، به دور از شعارزدگی نمایان سازند.
دبیر جشنواره ملی سرزمین نور تصریح کرد: امروز عده ی زیادی از هنرمندان متقدم، هر یک به گونه ای سرمایه ی ذوق و اندیشه ی خود را دست مایه ی پرورندان اندیشه ی انقلاب و سیره ی عملی زندگی شهدا، کرده اند و این سیر، تاکنون به همین روال، ادامه یافته است. هنر معاصر به خصوص در دهه ی اخیر، با تاثیر از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، دارای شور و احساس و پویایی خاصی شده است.
وی گفت: امروز نقش ما به عنوان شاهدان و گواهان آن دلاوری ها و رشادت ها پررنگ تر از گذشته است. ما در قبال آیندگانی که چیزی از امروز و این رشادت ها ندیده اند وظیفه داریم تصویری در حد و اندازه ی بضاعت مان ترسیم کنیم.
محمدزاده ادامه داد: مقام عظمای ولایت حضرت آیت ا... الامام خامنه ای می فرمایند: «ابزارهای هنری، بی شک، رساترین، بلیغ ترین و کاری ترین ابزار ابلاغ و تبلیغ پیام است. هنر یک شیوه ی بیان است، یک شیوه ی ادا کردن است. منتها این شیوه ی بیان از هر تبیین دیگر رساتر، دقیق تر، نافذتر و ماندگارتر است.»
دبیر جشنواره ملی سرزمین نور اظهار داشت: سالانه میلیون ها نفر به زیارتگاه های دفاع مقدس مشرف می شوند و هزاران اثر هنری و فرهنگی توسط زائران راهیان نور تولید می شود و جشنواره مردمی سرزمین نور فرصتی بی نظیر برای جهانی کردن پیام شهدا با ظرفیت هنر مردمی است.
وی افزود: چه بسا هنرمندانی که جان خود را در راه خلق تصاویر، ترسیم نقوش و تولید آینه ای پاک و صیقلی برای آیندگان وقف نمودند. سید شهیدان اهل قلم، سید مرتضی آوینی که خود نماد و سمبل هنرمندان رزمنده است جان پاک خود را در این راه نهاد و اینها همه نشان از اهمیت این راه خطیر اما پرارزش دارد.
محمدزاده ادامه داد: این خونها که هنرمندان بر صحنه ی تاریخ از خود بر جای گذاشته اند، هرگز پایمال نخواهد گشت و البته روز به روز قدر می یابد. آن چنان که امام خمینی (ره) فرموده اند: خـون پاک صـدها هنرمنـد فرزانه در جبهه هاى عشق و شهادت و شرف و عزت، سـرمایه زوال ناپذیر آن گـونه هنـرى است که بایـد به تناسب عظمت و زیبایـى انقلاب اسلامـى، همیشه مشام جان زیباپسنـد طالبان جمال حق را معطر کند.
وی ابراز داشت: امید که تمامی خادمان شهدا، به خصوص تلاشگران عرصه فرهنگ و هنر، که تمام هم و غم خود را مصروف انتقال مفاهیم و ارزش های هشت سال مقدس در قالب های هنری می نمایند پیروز و سعادتمند گرداند.
دبیر جشنواره ملی سرزمین نور اضافه کرد: خادمان و جهادگران عرصه ی هنر و فرهنگ که در استان گلستان، این قدم ارزشمند را در راه پر فراز و نشیب جهاد فرهنگی نهاده اند بی شک مورد توجهات حضرت حق قرار خواهند گرفت. تلاشگران فرهنگی گلستان، همواره در عرصه های نو و تازه، پیش قراول بوده اند. چه بسا استان هایی که با وجود شرایط و امکانات وافر، در برگزاری و طراحی برنامه های این چنین موثر ناتوان بوده اند. چرا که همت بلند، لازمه ی جهادگران و و تلاشگران عرصه ی فرهنگ و هنر است.
وی در پایان گفت: در این روزگار که غرب و فرهنگ غربی، همچون زمستانی سرد و طاقت فرسا، ریشه های فرهنگ ما را مورد هجمه قرار داده است، آنان که همت سروگونه دارند می¬توانند خزان را تاب بیاورند.

سروهای دیروز که هشت سال دفاع مقدس را تاب آوردند امروز نیز سرافرازانه خواهند ایستاد. این سرزمین در برابر هر آسیبی برقرار خواهد بود و بنده به نیابت از تمامی خادمان شهدا، تلاشگران عرصه های فرهنگ و هنر را که همچو سرو ایستاده اند می ستایم.
 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها