دوشنبه 1399/07/07 - 15:01

مونسان: حمایتهای درستی از فعالان گردشگری در دوران کرونا نداشتیم/ امضای سند لغو روادید دوطرفه ایران و روسیه

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری با ابراز ناراحتی از کمبود حمایتهای صورت گرفته از فعالان حوزه گردشگری در زمان کرونا از امضای سند لغو روادید دوطرفه ایران و روسیه تا آخر مهر خبر داد.

به گزارش کوله بار، علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراسم روز جهانی گردشگری که امروز در هتل ارم برگزار شد، به شرایط حوزه گردشگری در جهان اشاره و اظهار کرد: در بدترین شرایط گردشگری به سر می‌بریم و صدها میلیارد دلار خسارت تنها به حوزه گردشگری وارد شده است و مشاغل زیادی از دست رفته‌اند.

وی افزود: این اتفاق بد در کشور ما مصادف شد با شرایط بد اقتصادی بنابراین شرمنده مردم هستیم و تمام تلاشهای ما پکیجهای حمایتی بود که ارائه شد اما در مقابل آنچه اتفاق افتاده نیاز به حمایتهای بیشتر می‌بود که متأسفانه به دلیل کمبود بودجه قادر به انجام این حمایتها نبودیم؛  هر بسته حمایتی که برای جبران خسارتهای ناشی از کرونا در کشور  فراهم شد، گردشگری هم از این حمایتها سهم داشت؛ در نهایت امیدواریم شرایط کشور بهبود پیدا کند.

مونسان بیان کرد: صنعت گردشگری نسبت به قبل جایگاه بهتری پیدا کرده است و ما بخش منفعل کشور نیستیم و دولت توجه ویژه‌ای به گردشگری دارد اما هنوز باید نقش پررنگتری را ایفا کنیم.

وی ادامه داد: همچنین همگرایی خوبی بین فعالان حوزه گردشگری اتفاق افتاده است و من از اینجا از همه فعالان گردشگری تقدیر و تشکر می‌کنم؛ ما جدای از هم نیستیم و حالا این ارتباط دو طرفه برقرار شده و امیدواریم آینده بهتری رقم بخورد.

وزیر میراث فرهنگی حوزه فعالیتی گردشگری را به دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تقسیم کرد و در این‌باره توضیح داد: در حوزه نرم‌افزاری محصولات جدید به چرخه گردشگری وارد شده است و گردشگری اکوتوریسم به‌صورت جدی پیگیری می‌شود و نشانه‌های رونق آن عبور از 2 هزار مرکز بوم گردی کشور است؛ اگر کرونا نبود رکوردهای تازه‌ای در این حوزه ثبت می‌کردیم.

وی با اشاره به رونق بخش گردشگری سلامت گفت: در کنار گردشگری سلامت گردشگری کشاورزی به چرخه خدمات گردشگری کشور اضافه شده است؛ در این حوزه تفاهم‌نامه‌ای با وزیر کشاورزی برای حمایت از فعالان گردشگری کشاورزی امضا کرده‌ایم که کمک می‌کند تا مسیر آماده پیش رو هموارتر شود؛ به دنبال آن موضوع اکوتوریسم تنوع پیدا کرده و همه کشور را فرا گرفته است.

مونسان به حوزه‌های دیگر گردشگری اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر گردشگری معدنی را پیگیری می‌کنیم که در این حوزه در زنجان نخستین مجوز این نوع گردشگری صادر شده‌ است و امید داریم  امسال این سبک گردشگری را هم جلو ببریم و پایدار کنیم.

وی ادامه داد: ترمهای جدید در حوزه گردشگری ایجاد شده‌ است؛ کاروانسراهای کشور که در حال تخریب و رهاسازی بودند به چرخه گردشگری برگشتند و به عنوان هتل کاروانسراها مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی هستند. در کنار آن بناهای تاریخی به منظور بهره‌برداری و ترمیم در اختیار مردم قرار گرفته‌اند به اقامتگاه‌های گردشگری تبدیل شده‌اند.

وزیر میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: سندهای جدید گردشگری تهیه شد که مهمترین آن سند توسعه گردشگری است و این سند امروز رونمایی شد؛ برای آماده‌سازی این سند یکسال در حال بررسی بودیم و طبق آن 18 دستگاه اجرایی موظف به همکاری با صنعت گردشگری شدند، این کار دشواری بود و حالا موانع رفع شده‌ است؛ در تصویب این سند مراحل سختی را پشت سر گذاشتیم، تعیین احکام هر دستگاه کار سختی بود و مخالف وجود داشت که در صحن دولت با کمترین تغییر مصوب شد.

وی افزود: در کنار این موضوع سند برند ملی همواره باعث گلایه همکاران بود که تدوین شد و فعالان زیادی در آن مشارکت کردند؛ سند جامع تهیه شد و از این سند لوگو و شعار خوبی  استخراج کردیم که باید به برند تبدیل شود.

مونسان به تدوین سند دیگری در حوزه بین الملل اشاره کرد و گفت: سند اقدام ملی با مشارکت سازمان جهانی گردشگری و یونسکو در حال تهیه است که اکشن پلنهای گردشگری در آن پیش‌بینی شده و اگر کرونا نبود برنامه داشتیم تا پایان شهریور تمام شود و تلاش میکنیم تا پایان دولت این سند را نهایی کنیم.

وزیر میراث فرهنگی درباره تلاشهای صورت گرفته در حوزه سخت‌افزاری هم توضیح داد: در بخش سخت‌افزار بیش از 2400 پروژه در گردشگری در حال اجراست که 137 هزار میلیارد تومان برای اجرای آنها پیش‌بینی شده است؛ در ابتدای دولت 990 هتل در کشور داشتیم که بیش از 490 هتل در دولت فعلی اضافه شد. بیش از 200 هزار تخت داشتیم که 100 هزار تخت دیگر اضافه شد و در حوزه میراث 25 اثر ثبت جهانی داشتیم که در دولت فعلی 13 اثر جدید اضافه شد و پرونده هایی هم در دست اقدام داریم.

وی ادامه داد: کشور ما در حوزه گردشگری روستایی ظرفیت بالایی دارد در سالهای اخیر شاهد توسعه بومگردی‌ها و بالندگی اکوتوریسم بودیم که نشان همراهی ما با شعار جهانی گردشگری یعنی «گردشگری و توسعه روستایی» است.

مونسان گفت: همچنین به دنبال بسته حمایتی جدید برای کمک به فعالان گردشگری آسیب دیده از کرونا هستیم؛ آخر مهر هم به روسیه سفر خواهیم کرد تا برای سند لغو روادید دو طرفه ایران و روسیه اقدام کنیم.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
CAPTCHA
. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

جدیدترین ها