پنجشنبه 1401/03/05
د, 1401/01/15 - 15:12

بیش از ۱۶۵ هزار زائر از مناطق عملیاتی غرب کشور در نوروز بازدید کردند

دبیر قرارگاه راهیان نور سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه گفت: بیش از ۱۶۵ هزار زائر در اسفندماه و تعطیلات نوروزی عازم مناطق عملیاتی غرب کشور شدند.

به گزارش کوله بار،یادمان‌های دفاع مقدس بسیاری از میراث گرانبهای هشت سال دفاع مقدس را به دوش کشیده‌اند و هر ساله در ایام تعطیلات نوروز کاروان‌های زیارتی یاد شهدا را زنده می‌کنند.  

در منطقه‌ غرب کشور یادمان‌هایی به یاد حماسه‌‌های رزمندگان اسلام برپا شده و در واقع مناطق عملیاتی یا یادمانی جنگ تحمیلی به نقاطی اطلاق می‌شود که در آن چندین عملیات مهم انجام شده و به طبع آن رشادت‌های بسیاری در آن مکان صورت پذیرفته است. 

مناطق عملیاتی غرب کشور شامل پاوه، ارتفاعات بازی‌دراز، سومار، تنگه مرصاد، قصرشیرین، پادگان ابوذر، قوچ سلطان، بانه است.

این سرزمین‌ها و خاک‌ها انسان را فرا می‌خوانند برای قراری معلوم تا دل‌های زنگار زده آدمی را با نفس خدایی جلا دهند. پادگان ابوذر و بازی‌دراز و این سرزمین‌های نور که سینه‌شان مالامال از غنچه‌های نوشکفته‌ای است که در مکتب خمینی ثمر دادند و به بار نشستند. کیست که نداند این شهدا هستند که انسان را می‌خوانند تا پیاده بیایی و با دل بیایی. مردان مردی که خاک را به هنر کیمیا کردند و آن وطن دوستان بی‌ادعای حقیقی که اجازه ندادند وجبی از ایران اسلامی طعمه نامردان روزگار شود.

بازدید از مناطق عملیاتی فرصتی است که ما فراموش نکنیم که امنیت امروز ما به راحتی حاصل نشده است و این آرامش مرهون رشادت‌های جوانان و مردان بزرگی است که از همه چیز خود گذشتند و در جبهه‌های حق علیه باطل شرکت کردند.

پاوه 

چند کیلومتری از مرکز استان دور می‌شویم. به شهر پاوه می‌رسیم. شهری مقاوم که هیچ گاه در برابر دشمن سر تعظیم فرود نیاورد. وقتی با مردم شهر صحبت کردم تبعیت از رهبر انقلاب را وظیفه خود می‌دانستند. 

همرزم شهید چمران از رشادت شیرزنان پاوه می‌گوید؛ قبل از انقلاب گروه‌های نظامی و تعدادی از اراذل و اوباش به مردم انقلابی پاوه حمله می‌کنند اما زنان پاوه در مقابل آنان ایستادگی می‌کنند و 13 نفر از مهاجمان کشته می‌شوند. پاوه را می‌توان مرکز مبارزات منطقه اورمانات کرمانشاه نامید. از ابتدای انقلاب این دیار در معرض هجوم دشمن بوده است. عده‌ای با خیال باطل به دنبال آن بودند که از تنوع قومی و مذهبی در راه اختلاف‌افکنی استفاده کنند و مردمان پاوه را در برابر انقلاب قرار دهند.

سال 1358 پاوه از لحاظ تجهیزات امنیتی دچار مشکل است. چند ژاندارم و حدود 30 نفر پاسدار مسئولیت تامین امنیت شهر را بر عهده دارند. نیروهای ضد انقلاب که نام خود را کومله دموکرات گذاشته بودند پیام‌های متعددی را به مردم شهر می‌فرستند تا آن‌ها را در برابر انقلاب قرار دهند اما مردم اورامانت که به تعبیر رهبر انقلاب دیندار و روشنفکری دو خصوصیت بارزشان است، هیچ گاه پاسخی به آن‌ها نمی‌دهند.

خشم گروه‌های ضد انقلاب بر انگیخته می‌شود و شهر را محاصره می‌کنند و راه‌های ورودی به شهر را می‌بندند. درگیری بین مهاجمین با پاسداران و مردم پاوه شکل می‌گیرد. بیمارستان پاوه از مجروحین پر می‌شود. مهاجمین به شهر هجوم می‌آورند. گزارش‌ها حاکی از آن است که ضدانقلاب چند نفر از پاسداران شهید کرده‌اند. شهید چمران خود را با هلی‌کوپتر به شهر می‌رساند. مردم شهر از او می‌خواهند که فرماندهی شهر را بر عهده بگیرد. امام خمینی(ره) در پیامی از همه نیروها می‌خواهد خود را به پاوه برسانند. ضد انقلاب به بیمارستان شهر حمله می‌کنند و مجروحان را به طرز وحشیانه‌ای به شهادت می‌رسانند. سرانجام نیروهای سپاه با حمایت نیروی هوایی ارتش وارد شهر شده و منطقه را پاکسازی می‌کنند.

بازی‌دراز؛ خانقاه عارفان

 چگونه در شب و در زیر آتش دشمن عملیات بازی‌دراز صورت گرفت؟ پاسخ سوال را شهید آوینی داد. اهل ظاهر در جنگ جز سختی و مرگ نمی بینند اما اهل دل دفاع را دری از درهای بهشت می‌دانند که خداوند جز بر اولیای خویش نمی‌گشاید. بهترین تعبیر را درباره بازی‌دراز شهید بهشتی به کار برد؛ «عرفان واقعی خانقاهش بازی‌دراز است.»

وقتی که وارد منطقه می‌شوی سه مزار شهیدی را می‌بینی که گمنامی را برای خود برگزیدند. 

دشمن از بازی‌دراز برای دیده‌بانی استفاده می‌کرد. موقعیت بازی دراز به گونه‌ای بود که به شهرهای دیگر تسلط کامل داشت و این برای ارتش بعث با اهمیت بود. عملیات بازی‌دراز در تاریخ اول اردیبهشت 360 شروع شد. پشتیبانی هوانیروز ارتش و در راس آن‌ها شهید علی اکبر شیرودی باعث شد تا دشمن نتواند منطقه را دوباره تصرف کند.

پادگان ابوذر دوکوهه غرب کشور است

دیوارهای تخریب شده پادگان ابوذر هنوز هم به مظلومیت مردم ایران شهادت می‌دهند. پادگان ابوذر دوکوهه غرب کشور است. به همان میزان شجاع، به همان میزان مظلوم و به همان میزان آرام. 

بیش از هزار نفر در حمله هوایی عراق به پادگان ابوذر شهید، مفقود و مجروح شده بودند. نبود آمبولانس برای حمل مجروحین باعث شده بود تا آن‌ها با خودروهای دیگر به بیمارستان منتقل شوند. مفقودین هم کسانی بودند که به دلیل برخورد مستقیم موشک بدنشان متلاشی شده بود. 

شهدای بی مزار قصرشیرین

در بیان مظلومیت قصرشیرین همین بس که برای شهدای خود مزار ندارد. قصر شیرین از ابتدای انقلاب مرکز مقاومت بوده و هست. از ابتدای فروردین 59 نیروهای عراقی با پاسگاه‌های مرزبانی درگیر می‌شوند اما نقطه اصلی هجوم دشمن در تیرماه 59 شروع می‌شود. حملات دشمن تا چند ماه ادامه دارد تا اینکه در مهرماه 59 دشمن شهر را از چهار محور مورد هجوم قرار می‌دهد و تصرف می‌کند. عملیات بازسازی قصرشیرین از دهه هفتاد شروع می‌شود و مردم دوباره به این شهر باز می‌گردند تا میزبان زائران امام حسین(ع) باشند.

تنگه چهارزبر، عملیات مرصاد

«انّ رَبک بِالمِرصاد»؛ عملیات مرصاد چه زیبا نشان داد که پرودگار در کمین دشمنان است و سرانجام راه نفاق چیزی نیست جز ذلت و خواری. 

جنگ تمام شده بود و این مسئله یک نوع آرامش در بین رزمندگان ایجاد کرده بود. تیپ 12 قائم استان سمنان باید به عقب برمی‌گشت اما مسئولی نبود که فرمان بازگشت آنان را صادر کند؛ به همین دلیل در کوه‌هایی که امروز یادمان عملیات مرصاد در آنجا ساخته شده است توقف کردند. این تاخیر چند روزه با حمله منافقین همزمان شده و باعث می‌شود تا رزمندگان متوجه هجوم دشمنان شوند. درگیری‌های اولیه میان تیپ 12 قائم و گروهک منافقین که جمعیتی حدود 5 هزار نفر داشتند بوجود می‌آید. در روز 4 مرداد منافقین محاصره می‌شوند. 5 مرداد روز عملیات مرصاد است که با رمز یا علی ابن ابی طالب آغاز شد. در این عملیات حدود 2000 نفر از منافقین به هلاکت رسیدند.

یونس عزیزی دبیر قرارگاه راهیان نور سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه از بازدید بیش از 165 هزار زائر راهیان نور از مناطق عملیاتی غرب کشور در ایام نوروز خبر داد و گفت: یادمان مرصاد، شهدای پاوه، یادمان مطلع الفجر گیلانغرب، شهید بهشتی قصرشیرین، بازی‌دراز، پادگان ابوذر و یادمان شهید شیرودی از مکان‌های مورد بازدید زائران بوده است.

عزیزی با بیان اینکه این تعداد زائر از 26 اسفندماه  سال گذشته تا به امروز از یادمان‌های دوران دفاع مقدس در استان کرمانشاه بازدید کرده‌اند عنوان کرد: تاکنون 8600 نفر نیز از استان کرمانشاه در قالب خودرو‌های شخصی و کاروانی از مناطق عملیاتی جنوب کشور بازدید داشته‌اند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

درباره متن فرمت

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
سوال امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.