چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۴:۵

راه شهدای مقاومت و شهدای دفاع مقدس یکی است/سردار سلیمانی به فکر امنیت مردم بود

مادر شهید تورجی زاده با بیان اینکه حاج قاسم سلیمانی چهل سال از خانواده دور بود به خاطر اینکه امنیت و آرامش را برای ملتها تأمین کند، گفت: راه اصلی شهدای مقاومت و شهدای دفاع مقدس یکی است و آن پاسداری از اسلام و حفظ امنیت کشور عزیزمان ایران است.

به گزارش کوله بار، شهید سردار حاج قاسم سلیمانی کسی است که رهبر معظم انقلاب پیش از شهادتش، در تقدیر از عملکرد او لقب «شهید زنده» را به او داده بودند.

وی که فرمانده سپاه قدس ایران بود به همراه ابومهدی المهندس از فرماندهان مقاومت، پس از عمری مجاهدت، بامداد جمعه 13 دی ماه در حمله بالگردهای آمریکایی در فرودگاه بغداد طی یک اقدام تروریستی به شهادت رسید.  

«محمدرضا تورجی زاده» شهید اصفهانی است که در جبهه بارها و بارها مجروح شد و هر بار پیش از بهبودی کامل باز به جبهه عزیمت می‌کرد به گونه‌ای که در میان دوستان به «شهید زنده» معروف شد.
وی علاقه فراوانی به حضرت فاطمه زهرا(س) داشت و در تمامی مداحی های خود در تکریم ایشان مداحی می کرد و این علاقه به حضرت فاطمه زهرا(س) به حدی بود که وصیت کرد بر روی سنگ قبرش نام مبارک حضرت زهرا(س) را بنویسند.
این علاقه وافر و تقاضاهای رزمندگان بود که باعث شد وی هیئت گردان یا زهرا(س) را تاسیس کند که هر دوشنبه در جبهه در محل گردان و در هنگام مرخصی در اصفهان برگزار می‌شد و این هیئت بعدها به هیئت محبان حضرت زهرا(س) و هیئت رزمندگان اسلام شهر اصفهان تغییر نام داد.
سرانجام شهید تورجی‌زاده 5 اردیبهشت سال 66 در ارتفاعات شهر بانه در استان کردستان، حین فرماندهی گردان یا زهرا(س) در سنگر فرماندهی به شهادت رسید. جراحتی که سبب شهادت وی شد همچون حضرت زهرا(س)  جراحاتی بر پهلو و بازو و ترکش‌هایی مانند تازیانه بر کمر وی بود.

به بهانه تشابه القاب این دو شهید والامقام و همچنین ارادت قلبی و علاقه شدید این دو شهید سرافراز به حضرت فاطمه زهرا(س) و تقارن با ایام فاطمیه، در گفتگوی اختصاصی با «حاجیه خانم حمیدی اصفهانی»، مادر شهید محمدرضا تورجی‌زاده که در مسجد امام حسن مجتبی(ع) خیابان باهنر انجام شد، بخش هایی از زندگی این شهید وارسته مرور شد، متن این گفتگو را در زیر بخوانید:


احساس شما عنوان مادر شهیدی که به شهید زنده معروف شده بود نسبت به شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی چیست؟
البته سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مرد دلاور و شجاعی بود که جان خود را در راه مقاومت تقدیم کرد، چهل سال از خانواده دور بود به خاطر اینکه امنیت و آرامش را برای خانواده ها و ملتها تأمین و حفظ کند.
حاج قاسم سلیمانی در راه مبارزه سختی های بسیار زیادی تحمل کرد و البته جوانان و رزمندگان دفاع مقدس نیز در زمان خود، سختی ها، صدمات، رنج ها و آسیب های مختلفی را  تحمل کردند تا به پیروزی نهایی رسیدند، بنابراین راه اصلی شهدای مقاومت و شهدای دفاع مقدس یکی است و آن پاسداری از اسلام و حفظ امنیت کشور عزیزمان ایران است و مردم باید قدرشناس این شهدا باشند و با جدیت و استواری تمام راه آنان را ادامه دهند.


دوران کودکی محمدرضا چگونه سپری شد و چه خاطره ای از آن دارید؟
من ۵ فرزند دارم، ولی ایشان از زمانی که به دنیا آمده بود با بقیه فرزندانم فرق می کرد، حتی رفتارهای کودکانه اش متفاوت از سایر فرزندان بود.
محمدرضا در زمان کودکی هیچ آزاری به من نرساند و خیلی راحت، بی دردسر و بدون اذیت کردن بزرگ شد و به مدرسه رفت. او بسیار مهربان، نیکوکار، مددکار و مسئولیت پذیر بود و به همه و به خصوص پدر و مادر بسیار کمک می کرد.


وضعیت اعتقادی و دینی محمد رضا چگونه بود ؟ به مسائل عبادی چقدر اهمیت می داد؟
محمدرضا عاشق اهل بیت علیهم السلام بود و از بچگی به آنان ارادت خاصی داشت، دیدگاه نماز اول وقتش ترک نشد،تنها نمازهای واجب هوتک نشد بلکه نماز شب خواندن را فریضه ای برای خود می دانست و تمام شبها را با نماز شب به صبح می رساند و فقط یک شب نتوانست نماز شب را بخواند.
فقط یک شب نماز شب او ترک شد و آن زمانی بود که شیمیایی شده بود و تب بالای ۴۰ درجه داشت و ما او را به بیمارستان صدوقی بردیم و این در حالی بود که خودش اصلا متوجه نشده بود که به بیمارستان رفته ایم.

تنها آن شب، نماز شب نخواند وگرنه در همه حال، حتی زمانی که دستش و پایش در گچ بود؛ نماز شب را می خواند و اشک می ریخت و پس از خواندن این نماز ها لذت می برد.

نماز شب محمد برای خواهرش خیلی عجیب بود. برای همین نامه ای برای او نوشت. در نامه نوشته بود: برادر عزیزم، نماز شب های شما خواهرانت را با این عمل مقدس آشنا نمود و با توفیق خدا اهل نماز شب شدیم. اما سوالی برای من ایجاد شده! علت این همه ناله ها و گریه ها چیست!؟ کدام گناه کبیره را مرتکب شده ای؟ کدام معصیت را انجام دادی که اینگونه اشک می ریزی!؟
محمد در جواب نوشته بود: خواهرم. مگر باید گناه کبیره کرد و بعد به درگاه خدا بازگشت. اینکه انسان به راحتی از نعمت های پروردگار استفاذه می کند و شکر او را به جا نمی آورد بالاترین معصیت است.
مگر امام سجاد گناهی کرده بود. مگر امام عزیز ما نماز شب طولانی ندارد. انسان وقتی با اشک و ناله به سراغ پروردگار می رود عجز و ناتوانی خود را در محضر حق اثبات می کند. و به خاطر همه خطاهایش از خدا عذر می خواهد...
شهید تورجی‌زاده به خواندن نماز ‏شب و احترام به والدین و اعضای خانواده اهمیت می‌داد تا جایی که حتی در وصیت‌نامه خود نیز به امر خواندن نماز ‏شب سفارش کرده است و مردم داری و وقت شناسی از بارزترین ویژگی های اخلاقی وی بود. خیلی خوش اخلاق بود به مداحی علاقمند بود.


در میان مردم مشهور است که ایشان شهید مقربی هست که حاجت حاجتمندان را زود روا می‌کند، نظر شما چیست؟
 ما و خانواده شهید تورجی‌زاده برای معرفی این شهید به عنوان شهیدی که حاجت‌های زیادی داده، هیچ دخالتی نداشته‌ و این تنها خواست خدا بوده است، کما اینکه بسیاری از بزرگان دینی هم برای تبلیغ خود کاری نکردند، اما سیره و رفتار آن‌ها در زندگی خود، باعث شهرت معنوی آنان در میان مردم شد بنابراین خواست خدا بوده که توجه مردم به این بزرگان جلب شود.
اینکه مردم بر مزار او حاجت می‌گیرند، سری بین  خودش و خدا و حضرت زهراست به من هیچ اطلاعی از آن ندارم و در تبلیغ این موضوع نیز نقشی ندارم. هرچند که اگر با دل شکسته با او حرف بزنید ان شاالله که حاجت روا می شوید و این به خاطر این است که خیلی به اهل بیت علاقه داشت و مطیع آنان بود.
البته حاجت دادن را من هم از دیگران شنیدم، هر چند که خودم، بسختی از او حاجتم را گرفتم.
ادای حاجت گرفتاران،  سری بین خودش و خدا و اهل بیت هست و من چیزی نمی دانم، ان شاالله که حاجت مردم را بدهد.
گاهی اوقات که به گلستان شهدا می رفتم، می شنیدم که برخی افراد او را به عنوان  شهید سه سوت خطاب می کردند و من خیلی ناراحت می‌شوم، چرا مردم روی یکدیگر این القاب را می گذارند!
دادن لقب شهید سه سوت بخاطر این بود که می گویند این شهید، خیلی سریع حاجت می‌دهد ولی از نظر من در هر صورت نباید بگویند شهید سه سوت و من از این نامگذاری خیلی ناراحت و دلگیر هستم.


آخرین دیدار شما با محمدرضا چگونه و چه حرف هایی زده شد؟
محمدرضا آخرین باری که در کنار من بود مرتب به من می‌گفت مادر می‌دانم که تو گریه نمی‌کنی و صدای تو را نامحرم نمی شنود ولی از تو تقاضا می کنم در صورتی که من شهید شدم با صدای بلند گریه نکنید و در مقابل شهادت من صبر کنی.
هرچه من تلاش می کردم که حرف را عوض کند و یا ادامه ندهد با تاکید می گفت مامان به حرفم گوش بده!
اگر در عزایم، صدای خواهرانم را نامحرمی شنید، از چشم شما می بینم و نباید صدای آنان را مرد نامحرم بشنود.
اتفاقا هنگامیکه خبر شهادتش را به من دادند، آنچنان نفس در سینه من حبس شد که فقط می لرزیدم و بسیار آرام اشک می ریختم به طوری که خودم، صورتش را با گلاب شستم، موهایش را شانه کردم، بند کفنش را بستم.
زمانیکه خواهرانش هم می خواستند گریه کنند، سفارش او در گوشم زنگ می زد و من به آنها گفتم فقط با او حرف بزنید وضجه و زاری بلند نکنید و این خواسته برادر شماست.

خاطره‌ای از مجاهدت و حضور او در جبهه‌ها دارید؟
دکتر نواب، رئیس سابق جمعیت هلال احمر اصفهان برای من تعریف کرد روز قبل از شهادت محمد رضا، با هم دیده بانی کردیم و در این میان به من گفت پهلوی من دو روز است درد می‌کند و مرا آزرده کرده است.
دکتر نبوی گفت چون محمدرضا سید ها را خیلی دوست داشت، من را بوسید و گفت این آخرین بار است که با هم بودیم و اتفاقاً فردای آن روز هم به شهادت رسید.
البته او خود ظاهراً از از زمان شهادتش آگاه بود چراکه  کفنش را مشهد خریده بود و در ضریح طواف داده بود و به داماد ما گفته بود، این دفعه آخری است که مرا می بینید.


از وصیتنامه شهید تورجی زاده برایمان بگویید.

او در خانواده پس از حمد و ثنای الهی و شهادت به اعتقادات اسلامی خودش سفارشاتی به من و پدرش و همچنین خواهرانش داشته است و در قسمت هایی از وصیت نامه‌اش مطالبی نوشته مثل اینکه نظم در امور را سرلوحه خود قرار دهید. روز به روز بر معنویت و صفای روح خود بیفزایید، نماز شب را وظیفه خود بدانید، حافظی بر حدود الهی باشید، در اعمال خود دقت کنید که جبهه حرم خداست؛ در این حرم باید از ناپاکی‌ها به دور بود.
عزیزانم، امام را همچون خورشیدی در بر بگیرید، به دورش بچرخید، از مدارش خارج نشوید که نابودیتان حتمی است.
نهايت و اوج محبت فاني شدن در راه معشوق است و من فاني في الله هستم. همه بايد برويم كه انالله و اناالیه راجعون. فقط نحوه‌ی رفتن مهم است وبا چه توشه‌ای رفتن.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
CAPTCHA
. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

جدیدترین ها