پنجشنبه 1399/01/28 - 17:50

وظیفه هنر انقلاب تلنگر و تذکر است

رییس حوزه هنری با حضور در برنامه «سوره هنر» ویژه گرامیداشت هفته هنر انقلاب بیان کرد: ادبیات پایداری و دفاع مقدس انسان را به خود آرمانی اش ارجاع می‌دهد و وظیفه هنر انقلاب تلنگر و تذکر است.

به گزارش کوله بار، به نقل از روابط عمومی سپهر سوره هنر، محسن مومنی شریف، رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی با حضور در برنامه «سوره هنر» ویژه گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی گفت: انقلابی که در سال ۵۷ شکل گرفت، گویی انسان جدیدی را پرورش داد و آن انسان در هنر انقلاب به مرور زمان نمود یافت و باید زبان ویژه آن را نیز می‌یافتیم.
وی افزود: ایران کشوری صاحب تمدن و ادبیات و دارای سبک و سنت هنری است. گذشتگان ما در بخش‌هایی برای معرفی انسان مومن به روش هایی درخور شان دست یافته بودند. از جمله نگارگری که بسیار به این نوع نمایش خدمت کرد. در سینما و سایر رشته ها نیز می‌توانیم از تجارب نگارگری بسیار بهره ببریم. ما باید در هنر انقلاب به دنبال هنرمندانی واجد ارزش هایی متفاوت بگردیم.

مومنی شریف ادامه داد: استقبال کم سابقه مردم از آثار جدید سینمایی در معرفی چهره های انقلابی نیز نشان می دهد که آن ها هنر انقلاب را می شناسند.

وی در پاسخ به این سوال مجری برنامه که آیا باید در آثار بیوگرافی درباره چهره های انقلابی و شهدا صرفا وجوه قدسی را لحاظ کرد یا نه، بیان کرد: نه صرفا اینطور نیست. زندگی عادی این عزیزان با وجوه قدسی در آمیخته است. در سال های اولیه فعالیت حوزه هنری بسیاری از نویسندگان ما ادبیات غرب را عمدتا دنبال می کردند و این آثار عرضه هم می شدند اما مردم از آثار اولیه ما استقبال نکردند. ما باید راوی عروج انسان باشیم نه حکایت کننده سقوط او. اما ادبیات هنر در غرب عمدتا به موضوع هبوط و سقوط آدمی می‌پردازد. بنابراین طبق تاکیدات قرآن کریم بر پرداختن به الگوها و اسوه ها ما باید بر روایت الگوها متمرکز شویم.

رییس حوزه هنری درباره انسان طراز انقلاب اسلامی در عالم هنر توضیح داد: تبیین ویژگی او کار سختی است. زیرا مردم با مصادیقش از جمله سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و دیگر عزیزان رو به رو بوده و هستند و تعریف من قطعا از واقعیت فاصله خواهد داشت اما «پدیدار شناسی بسیجی شهید» به قلم جواد طاهایی از جمله پروژه هایی است که در حوزه هنری در این باره انجام شده است.
وی ادامه داد: به نظرم این انسان برآمده از تاریخ ماست. نمونه بیرونی برگرفته از ادبیات مبتنی بر فضایل ایرانی و اسلامی به طور بارزی در انسان انقلابی مشهود بوده و فتوت،حقیقت طلبی، آرمان گرایی و میل به اتصال به عالم بالا و... از ویژگی های اوست.

وی با اشاره به اهمیت آرمان گرایی در انسان انقلابی عنوان کرد: گوته حافظ شناس و شاعر آلمانی معتقد است آرمان ها منتقد وضع موجود و تمدن ساز هستند. انسان انقلابی نیز در انتظار ظهور حضرت حجت است و کمتر وصیت نامه شهیدی را پیدا می کنیم که عشق به لقاء الله و آرمان خواهی در آن وجود نداشته باشد. این ویژگی در انسان وجود داشته است و حالا در هنر انقلاب و انسان انقلابی ظهور و بروز یافته است. گذشته را معنادار کرده، به امروز امید بخشیده و آینده را تغییر می دهد که همانا تشکیل دولت حق است.

این نویسنده و فعال فرهنگی افزود: در دوران بحران هویت مردم به ویژه جوانان، هویت خود را در چهره های انقلابی که در عین عظمت مظلوم واقع شده اند، جستجو می کنند. بنابراین خاطرات دفاع مقدس فرد را به خود آرمانی اش ارجاع می دهد. چراکه این هویت را در خود نهفته دارد و با این تلنگر احیا می کند. چنانچه وظیفه هنر انقلاب نیز تذکر است.

وی در پاسخ به این که آیا در ادبیات پایداری ایران می توان یک اثر شاهکار را نام برد، گفت: به نظرم شاهکار ادبیات پایداری در زمان خود مشخص نمی شود و باید زمانی از نگارش و چاپ آن بگذرد. به نظر می رسد هنوز در ایران خلق نشده است اما کارهای شاخصی را شاهد هستیم و تعدادی از آثاری که در حال حاضر در بازار کتاب موجود هستند، در آینده شاید با این عنوان از آن ها یاد بشود. به طور کلی شاهکار تعریفی نسبی هم دارد زیرا ممکن است عده ای یک اثر را به عنوان شاهکار قبول داشته و دیگران نداشته باشند.
ششمین هفته هنر انقلاب به همت معاونت هنری حوزه هنری و با همکاری موسسه سپهر سوره هنر به دلیل درگیری با ویروس کرونا، در صداوسیما و فضای مجازی با مخاطبان خود در ارتباط است. آیین معرفی چهره هنر انقلاب و اختتامیه این رویداد نیز با بهبود شرایط اجتماعی برگزار و زمان دقیق آن متعاقبا اعلام می شود.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
CAPTCHA
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)

جدیدترین ها