دوشنبه, 11/21/1398 - 09:31

گزارش ساواک علیه یک فرمانده ارتشی+سند

سندی دی ماه سال ۱۳۵۷ توسط سازمان اطّلاعات و امنیت کشور (ساواک) در قالب گزارشی با رده اطلاعاتی «خیلی محرمانه» پیرامون یک سروان ارتش به نام «علی صیاد شیرازی» تهیه و تنظیم شده است.

به گزارش کوله بار، علی صیاد شیرازی از جمله ارتشیانی بود که در دوره حکومت پهلوی از «حکومت اسلامی» سخن می‌گفت همین مساله موجب شده بود تا ساواک به او مشکوک شود.

او که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مقطعی تا هنگام شهادت فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران  بود در روز ۲۱ فروردین سال ۷۸ توسط منافقین به شهادت رسید.

متن گزارش اطلاعاتی ساواک درباره شهید صیادشیرازی به این شرح است:
متن گزارش ساواک بریا شهید صیاد شیرازی


«موضوع: کنترل اعمال و رفتار سروان علی صیّاد شیرازی
منبع ۴۴۲۲ گزارش نموده است که: رفتار نامبرده با گذشته فرق کرده و بدین ترتیب که بیشتر تمایل به انزوا و گوشه‌گیری از دیگران دارد و اظهاراتش غیر عادی بوده و آثار حکومت نظامی و طرز رفتار دولت با مردم از صحبت هایش مشهود است و در بحث کوتاهی که سر صف پیش آمد اظهار داشت که علمای اسلام وظیفه دارند در مقابل هر ستمی سکوت نکنند و وظایفی دارند که ما از آن آگاه نیستیم، روزی که تیمسار سپهبد نجیمی برای پرسنل سخنرانی کرد در بحثی که پیش آمد افسر نامبرده اظهار داشت از اینکه امروز خود را دراین اجتماع می‌بینیم سخت متأسّف هستم و ننگ دارم.


۲ـ‌ منبع ۴۲۶۸ گزارش نموده است که:
الف ـ نامبرده‌ی فوق فردی است مؤمن و معتقد، در کارهای مربوطه نهایت دقّت وسعی را به کار می‌برد و با علاقه‌مندی انجام می‌دهد لکن برابر اظهار دیگران در شرایط فعلی جزو کسانی است که علیه مقامات صحبت می‌کند و طرفدار برنامه ی انقلاب مردم است ولی خود من چیزی از او نشنیده‌ام.


ب ـ چند روز پیش که لایحه ی لغو قانون خدمات اجتماعی زنان به مجلس داده شد از ورزش صبحگاهی به طرف ستاد می‌رفتیم و من اظهار داشتم سپاه دانش برای کشاورزان خیلی خوب بود و آنها را با سواد کرد ولی ایشان در جواب اظهار داشتند طرح‌های بهتر از آن هم هست که ظرف یک سال همه را درست کند.


۳ـ کلاسه ۲۸۳۶۳ گزارش نموده است که: افسر نامبرده چندین مرتبه از حکومت اسلامی صحبت کرده و شدیداً از عقاید خود طرفداری می‌کند و هنگام صحبت نیز بسیار جدّی است.


۴ـ نامبرده از مورخه ۵۷/۹/۲۹ به مدت ۴ روز در خارج از پادگان تحت کنترل تیم ۱۰۱ بوده که مورد مشکوکی از وی مشاهده نشده است.


۵ـ با عرض مراتب بالا استدعا می‌شود مقرر فرمائید اوامر عالیه را ابلاغ فرمایند.

خیلی محرمانه
طبقه بندی».

متن گزارش ساواک بریا شهید صیاد شیرازی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
CAPTCHA
. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

جدیدترین ها