شنبه 1400/07/24
دوشنبه, 1400/06/29 - 18:42

راه اندازی نخستین تور راهیان نور شهدای ترور کشور با محوریت مشهد

راه اندازی نخستین تور راهیان نور شهدای ترور کشور با محوریت مشهدپنجمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد با بررسی سه دستورکار برگزار شد.

به گزارش کوله بار، پنجمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد با بررسی سه دستورکار و پیشنهاد راه اندازی نخستین تور راهیان نور شهدای ترور کشور با محوریت مشهد و ایجاد تعاملات دو سویه شهرداری با بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) برای تقویت تعاملات تمدن رضوی در جهان شهر برکت و کرامت برگزار شد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی زیارت، گردشگری و رسانه شورا در بررسی نخستین دستورکار این نشست با موضوع گزارش بنیاد بین المللی امام رضا (ع) گفت: ۵۰ تا ۵۳ درصد جامعه را زنان تشکیل می‌دهند و ازآنجاکه زنان مرکز تربیت فرزندان هستند، درخواست می‌کنیم در بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) شاخه‌ای با محوریت زنان در نظر گرفته شود. فاطمه سلیمی با بیان اینکه نگاه ما به مشهد بین المللی است، افزود: این بنیاد بستر خوبی برای تحقق شعار «جهان شهر برکت و کرامت» است.


۱۸ دستگاه متولی فرهنگ در مشهد
نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد که عضو کمیسیون فرهنگی شورا است نیز با بیان اینکه باید از ظرفیت امام رضا (ع) در همه عرصه‌های ملی و بین المللی به نحو مطلوب بهره برد، ادامه داد: ۱۸ مجموعه فرهنگی در شهر مشهد وجود دارد که باید روی مقوله‌های فرهنگی کار کنند. شهرداری هم یکی از این مجموعه هاست، اما چون این نهاد منابعی در اختیار دارد، نگاه‌ها به این مجموعه به گونه دیگری است.

مهدی ناصحی بیان کرد: هراقدامی در مسیر ارتقای فرهنگ رضوی و در مسیر (برندینگ) مشهد به عنوان جهان شهر برکت و کرامت شایسته قدردانی است ما نیز به عنوان شورا آمادگی داریم در هر رویدادی در این زمینه با بنیاد مشارکت کنیم.


آمادگی برای سفارش محصول فرهنگی به بنیاد
دیگر عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی زیارت گردشگری و رسانه شورا نیز با بیان اینکه ما می‌توانیم به بنیاد سفارش محصول بدهیم گفت: در حوزه فضاسازی شهری می‌توانیم محور را امام هشتم (ع) قرار دهیم و در حوزه اطلاع رسانی به بُعد مکانی و زمانی توجه کنیم. حسین حسامی افزود: دراین راستا باید نشست تخصصی میان بنیاد و همکاران حوزه فرهنگی شهرداری مشهد برنامه ریزی شود.


برشی امام رضایی از همه فعالیت‌های فرهنگی هنری
محمودرضا برازش، مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) نیز دراین باره گفت: در این بنیاد برشی امام رضایی از همه فعالیت‌های فرهنگی هنری در حال انجام است. به زودی حکم شهردار مشهد به عنوان یکی از اعضای هیئت امنای این بنیاد در تهران صادر می‌شود.

مشاور این بنیاد نیز با بیان اینکه در نخستین گام از یک همکاری دوسویه می‌توانیم طرح‌های آماده شده بنیاد برای اکران در بیلبورد‌های شهری را در اختیار مدیریت شهری و شورا قرار دهیم افزود: به نظر می‌رسد در شهر امام رضا (ع) جای خالی فرهنگ سرای امام رضا (ع) احساس می‌شود و دراین  راستا نیز آماده همکاری هستیم.

سیدجلال فیاضی اظهار کرد: از تشکیل کمیسیون ویژه مشترک میان بنیاد و شورای شهر استقبال می‌کنیم.


طرح ساخت و نصب المان و بنای یادبود شهدای ترور
در ادامه ناصحی عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی زیارت، گردشگری و رسانه شورا در بررسی دومین دستورکار کمیسیون فرهنگی گفت: در مشهد حدود ۲۴۸ شهید ترور داریم که مظلومانه به شهادت رسیده اند. این همه سال از این موضوع گذشته است و تاکنون هیچ اقدامی در این حوزه صورت نپذیرفته است.


نخستین تور راهیان نور شهدای ترور
حسامی، دیگر عضو کمیسیون، نیز با بیان اینکه در المان‌های مناسبتی یا دائمی باید موضوعیت شهدای ترور عینیت یابد، افزود: درخواست می‌کنیم در مشهد نخستین تور راهیان نور شهدای ترور برای اولین بار در کشور راه اندازی شود.
دیگر عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی زیارت، گردشگری و رسانه شورا نیز با اشاره به اینکه نام مبارک این شهدا باید روی معابر و خیابان‌های شهر ملموس باشد، افزود: باید از فرصت فرهنگ سرای شهید سلیمانی دراین راستا استفاده کنیم.

مجید طهوریان عسکری اظهار کرد: برخی دیگر از فرهنگ سرا‌ها مانند فرهنگ سرای امت نیز کارکرد بین المللی دارند که می‌تواند در حوزه شهدای ترور مثمرثمر باشد. می‌توانیم با تمسک به ظرفیت‌هایی مانند بنیاد هابیلیان و سازمان‌های مردم نهاد این جنس فرهنگ سرا‌های موجود در شهر را احیا کنیم.

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس بیان کرد: در بحث جانمایی المان میدانی پیشنهاد می‌شود با قید این مهم که از حاکمیت درخواست شود تا سیاسیونی که به مشهد وارد می‌شوند حتما در مسیر حرکتی خود از این میدان گذر کنند.

طهوریان عسکری بیان کرد: در زمینه تولید محصول می‌توان از ظرفیت آموزش وپرورش دولت جدید، حوزه علمیه و مدارس مبتنی بر محور اندیشه انقلابی استفاده کنیم. در حوزه چاپ و نشر نیز باید به تولید محصولاتی کمک کنیم تا هویت این عزیزان برجسته شود و دستخوش فراموشی نشود.

سلیمی نیز با اشاره به اینکه موضوع شهدای ترور و نام گذاری معابر و خیابان‌ها به نام این شهیدان قطعا در کمیته نام گذاری شهرداری مطرح خواهد شد، افزود: امیدواریم برنامه ریزی‌ها برای تحقق هدف بازدید میدانی دانش آموزان از موضوعات مرتبط با شهدای ترور در شهر مشهد برای بعد ایام کرونا صورت بگیرد.


۸۹۳ شهید ترور در استان خراسان رضوی
مدیرعامل بنیاد هابیلیان نیز در این جلسه گفت: از مجموع ۸۹۳ شهید ترور در استان تعداد ۲۴۸ شهید مشهدی هستند.
سیدمحمدجواد هاشمی نژاد با بیان اینکه در مشهد ۳۳ واقعه تروریستی منجر به شهادت به ثبت رسیده است، گفت: در این ۳۳ واقعه ۷۹ نفر در مشهد شهید شده اند.

حدود ۳۴۰ واقعه تروریستی در مشهد داریم که دراین باره هیچ المان یا نماد خاصی در شهر نیست. در پایان این نشست گزارشی ازسوی ستاد امربه معروف و نهی ازمنکر استان درباره اهم فعالیت‌های انجام شده و برنامه‌های پیش روی این ستاد بررسی شد. همچنین از دو شاعر بزرگ مشهدی راضیه رجایی و محمد نیک به مناسبت روز شعر و ادب فارسی قدردانی شد.

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

درباره متن فرمت

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
سوال امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)