پنجشنبه 1402/03/11
ش, 1400/08/22 - 05:20
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

صیانت از زبان فارسی و تولید اثر شاخص در حوزه دفاع مقدس اولویت مدیریت فرهنگی باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزایش فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های فرهنگی در اجرای رویدادها و پویش‌های حوزه فرهنگ را ضروری دانست و تاکید کرد: از انجمن قلم ایران انتظار می‌رود در جبهه ادبی انقلاب اسلامی میانداری کند.

به گزارش کوله بار،محمدمهدی اسماعیلی در نشست با اعضای هیات موسس انجمن قلم ایران بر اهمیت ادبیات متعهد و ضرورت حمایت هدفمند مادی و معنوی از آن تاکید کرد و افزود: مشکل امروز فرهنگی کشور سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و طراحی ساز و کارهای تحولی است که می‌تواند رویکرد حداکثری به فرهنگ را تحقق بخشد.

ضرورت گسترش فعالیت‌های انجمن قلم در دو حوزه آموزش و استعدادیابی جوانان مومن انقلابی

وی با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری در رشد و تعالی ادبیات متعهد و مردمی بر ضرورت گسترش فعالیت‌های انجمن قلم در دو حوزه آموزش و استعدادیابی جوانان مومن انقلابی اهل قلم تاکید کرد وگفت: افزایش فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های فرهنگی در اجرای رویدادها و پویش‌های حوزه فرهنگ ضروری است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از انجمن قلم ایران انتظار می‌رود در جبهه ادبی انقلاب اسلامی میانداری کند.

وی با اشاره به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسداشت زبان و ادب فارسی اظهار داشت: این حوزه یکی از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ است و تقویت دبیرخانه شورای گسترش زبان و ادب فارسی و افزایش نظارت بر تبلیغات محیطی از منظر رعایت خط و زبان فارسی و پرهیز از به کارگیری واژه‌های بیگانه دارای اهمیت است.

در این نشست رئیس انجمن قلم ایران و اعضای هیات موسس این انجمن به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

محمدرضا سرشار داستان نویس، منتقد ادبی و عضو هیئت موسس انجمن قلم ایران با اشاره به فلسفه تشکیل این انجمن گفت: سازماندهی شخصیت ‌های ادبی متعلق به جبهه انقلاب اسلامی ضروری است.

سرشار با اشاره به فعالیت‌های متنوع انجمن قلم ایران تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نسبت به ادبیات کشور متعهد باشد و به آن توجه ویژه ‌ای داشته باشد.

در ادامه این نشست محسن پرویز رئیس انجمن قلم با نام بردن از چهره‌های شاخص ادبی عضو انجمن قلم که در حال حاضر در قید حیات نیستند و نقش موثری در این انجمن داشتند، گفت: انجمن قلم ایران با حضور چهره‌های فراوانی تشکیل شده که پرچمدار ادبیات متعهد امروز هستند و نقش محوری در این زمینه دارند.

وی برگزاری جشنواره‌های ادبی مختلف در حوزه آرمان ‌های انقلاب و جهان اسلام را بخشی از کارنامه فعالیتی انجمن قلم ایران برشمرد و گفت: تاسیس شعب انجمن در اغلب استان‌های کشور می‌تواند فرصتی برابر برای استعدادیابی فراهم کند و از شکاف مرکز و پیرامون در حوزه ادبیات بکاهد.

در بخش دیگری از این نشست پدرام پاک آیین شاعر، منتقد ادبی و نایب رئیس انجمن قلم ایران با اشاره به نقش بنیادی حوزه ادبیات نسبت به سایر حوزه های فرهنگی و هنری گفت: برای رسیدن به جایگاه اصلی سینما، تئاتر و رسانه راه حل مساله را باید در حوزه ادبیات و در قلم نویسندگان جستجو کرد. چرا که حمایت از ادبیات به منزله حمایت از میدان وسیع فرهنگ و معارف بصری است.

نایب رئیس انجمن قلم ایران با اشاره به وجود نابرابری در ساختار فرهنگی کشور در سالیان متمادی گفت: برای جبران این نابرابری تاریخی امروز از مدیران فرهنگی انتظار می رود اولویت را به جبهه فرهنگی انقلاب دهند تا نابرابری تاریخی مذکور جبران شود.

در ادامه محسن مومنی شریف نویسنده و عضو هیات موسس انجمن قلم ایران با اشاره به دوران مسئولیت خود در حوزه هنری گفت: بعد از اتمام این مسئولیت دغدغه من آن بخش از مطالبات مقام معظم رهبری بود که حوزه هنری فرصت پاسخ به آن ها و رفع این دغدغه‌ها را دست کم در دوره مدیریتی من نیافت.

 وی گفت: یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری در حوزه صیانت از زبان فارسی است و دیگری تولید ۱۰۰ اثر ادبی شاخص در حوزه دفاع مقدس  که به نظر می‌آید این ها می‌تواند اولویت های فرهنگی مدیریت فرهنگی امروز کشور باشد.

در ادامه راضیه تجار دبیر انجمن قلم با اشاره به بخشی از پیشینه این انجمن به عدم تناسب برنامه ‌ها و بودجه انجمن قلم اشاره کرد و گفت: اجرای برنامه ها با اتکا به پرداخت حق عضویت اعضا دشوار است.

در این جلسه میثم نیلی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور حضور داشتند.

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

درباره متن فرمت

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
سوال امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.
پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)
Answer this question to verify that you are not a spam robot.