سه شنبه 1402/01/01
ج, 1401/12/26 - 10:16
مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس مازندران در جمع راهیان نور در اردوگاه شهید بلباسی در خرمشهر:

عمليات آزادسازي خرمشهر با تفکر عاشورايي، نگاه عشق و ايثار و خدامحوري پيروزي رقم خورد

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس مازندران در جمع راهیان نور در اردوگاه شهید بلباسی در خرمشهر، عملیات آزادسازی خرمشهر با تفکر عاشورایی، نگاه عشق و ایثار و خدامحوری پیروزی رقم خورد..

به گزارش کوله بار،  سردار عبدالله ملکی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس مازندران در جمع راهیان نور در اردوگاه شهید بلباسی در خرمشهر با اشاره به اینکه خرمشهر به خاطر وضعیت استراتژیکی که دارد، همیشه مورد توجه دشمنان ایران بوده است، اظهار داشت: این شهر چهار بار به اشغال درآمد، یک بار توسط دولت عثمانی در سال 1857 میلادی، دولت ایران سلیمانیه را بخشید تا عثمانی را از خرمشهر بیرون کند.

وی با بیان اینکه خرمشهر دو‌ بار دیگر توسط انگلیسی ها اشغال شد، گفت: در سال 1883 که دولت ایران هرات را بخشید و خرمشهر آزاد شد.

سردار ملکی ادامه داد: همچنین در سال 1320 که روسها منطقه شمال آذربایجان غربی و شرقی را گرفته بودند و روی افکار مردم کار می‌کردند و دنبال امتیاز نفت شمال هم بودند، انگلیسی‌ها بخاطر منافع خودشان و اینکه روسها تسلط پیدا نکنند، پیشنهاد دادند که هر دو، از کشور خارج شوند.

این مسئول با بیان اینکه خرمشهر یک بار در چهارم آبان 59 به اشغال رژیم بعثی عراق درآمد، تصریح کرد: سپاه سوم ارتش عراق با دو لشکر از چهار محور به خوزستان حمله کرد که یک محور آن شلمچه به خرمشهر بود و رزمندگان و مردم در یک مقاومت 35 روزه، کوچه به کوچه، خیابان به خیابان جانانه دفاع کردند و رشادتها آفریدند و نهایتا خرمشهر پس از 575 روز در سوم خرداد 1361طی عملیات بیت المقدس آزاد شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس مازندران با بیان اینکه در آزادی خرمشهر 24 هزار جانباز و قریب به شش هزار شهید تقدیم کردیم، عنوان کرد: در این عملیات ارتش و سپاه نقش ویژه داشتند، رزمندگان مازندران در تیپ بیت المقدس، تیپ کربلا و تیپ 27 نور سازماندهی شده بودند.

وی شمار شهدای مازندرانی در آزادسازی خرمشهر را 270 شهید اعلام کرد و با اشاره به اینکه چرا بعد از خرمشهر جنگ ادامه پیدا کرد، افزود: بخشی از خاک ایران دست عراق بود و برای بازپس گیری این مناطق جنگ ادامه یافت.

وی با بیان اینکه در عملیات بیت المقدس به همه اهدافمان رسیدیم، به دستاوردهای عملیات آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و اذعان داشت: آزادسازی 5 هزار و چهارصد کیلومتر از خاک کشور یکی از دستاوردها بود.

سردار ملکی با بیان اینکه مازندران در هشت سال دفاع مقدس میزبان 50 هزار جنگ زده خوزستانی بود، به نقش ویژه استان در آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و گفت: در حماسه مقاومت و هم حماسه آزادی رزمندگان و مردم عرب خرمشهر نقش ویژه ای داشتند.

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس مازندران با بیان اینکه باید شهید جهان آرا را به نسل جوان امروز معرفی کنیم، گفت: عملیات آزادسازی خرمشهر با تفکر عاشورایی، نگاه عشق و ایثار و خدامحوری پیروزی رقم خورد.

سردار ملکی با اشاره به اینکه در این عملیات 19 هزار اسیر و 16هزاز کشته و مجروح از عراقی ها گرفتیم، ادامه داد: حماسه مقاومت و آزادی مردم در خرمشهر باید ماندگار شود.

این مسئول همچنین با گرامیداشت یاد شهید مدافع حرم «مجتبی برسنجی» به نقش مدافعان حرم در دفاع از حرم اهل بیت(ع) و ارزشهای اسلامی اشاره و بیان کرد: امروز در جنگ رسانه ای، اقتصادی و ترکیبی باید تابع امر ولی فقیه باشیم که پیروزی با ماست

افزودن دیدگاه جدید

درباره متن فرمت

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
سوال امنیتی
پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)
Answer this question to verify that you are not a spam robot.