چهارشنبه 1401/03/04
چ, 1401/02/14 - 02:51
یک رزمنده کرمانشاهی:

عملیات بازی دراز آغازگر پیروزی های رزمندگان در غرب کشور شد

رزمنده کرمانشاهی حاضر در عملیات بازی دراز گفت: از آنجا که صدام در منطقه بازی دراز یارای مقابله با نیروهای ایرانی را نداشت، یک سال پس از عملیات تصمیم به عقب نشینی تا نزدیکی مرز ایران و عراق گرفت در نتیجه این عملیات نقطه عطف و آغاز پیروزی های رزمندگان در غرب کشور شد.

به گزارش کوله بار،علی روئین تن  اظهار داشت: عملیات بازی دراز یک عملیات استراتژیک بود که برای نخستین بار توسط ایران تجربه شد و در مقابل تجاوزات رژیم بعثی پاسخی دندان شکن بود.

وی افزود: هنگامی که از عملیات بازی دراز سخن گفته می شود، اذهان به این سمت معطوف می شود که بازی دراز تنها در یک مرحله انجام گرفته در حالی که عملیات بازی دراز در سه مرحله اجرا شده که یک مرحله در ارتفاعات دانه خشک؛ مشرف به سراب گرم انجام شد.

روئین تن تصریح کرد: ارتقاعات دانه خشک در سال ۵۹ در تصرف  عراق قرار داشت که بر پادگان ابوذر، دشت قلعه شاهین، منطقه عمومی پاتاق اشراف داشت، بر همین اساس تردد در این منطقه و پادگان ابوذر با مشکل مواجه شده بود به گونه ای که شبها با چراغ خاموش از راه اصلی کربلا تا پنج کیلومتری کل داود بین سرپلذهاب و سه راهی پادگان ابوذر تردد صورت می گرفت.

وی عنوان کرد:  با سازماندهی نیروهای بومی به عنوان گروه های چریکی و نامنظم با آزادسازی  ارتفاعات دانه خشک به فرماندهی حاج  علی میرکرمی نماینده دوره چهارم مجلس شورای اسلامی رزمنده وجانباز نام آشنا از فرهنگیان بومی این شهرستان که به صورت داوطلب  از اول انقلاب تا پایان جنگ به عنوان رزمنده  پستهای مختلف  فرمانده  جنگهای  چریکی  نامنظم، فرمانده محورجبهه  راست، فرمانده عملیات  فرمانده گردان  نقش بسیار عظیمی  درجبهه  داشت  توانستیم با کمک نیروهای هوانیروز، ارتفاعات دانه خشک را از لوث کثیف بعث عراق خارج کنیم و عراقی ها را وادار به عقب نشینی به سمت بازی دراز کنیم.

این رزمنده کرمانشاهی خاطرنشان کرد: عملیات بازی دراز در یکم اردیبهشت سال ۶۰ انجام شد در حالی که رژیم بعث عراق بر روی این عملیات سرمایه گذاری چندانی انجام نداد و به استفاده از دیدبانی در آن منطقه اکتفا کرد و نیروهای خود را در این منطقه متمرکز نکرد بلکه آنها را در منطقه عمومی سرپلذهاب نظیر دانه خشک، قراویز و دشت ذهاب و..‌ مستقر کرد.

روئین تن گفت: پس از عملیات دانه خشک، صدام و نیروهای بعثی عراق تصمیم گرفتند ارتفاعات بازی دراز را حفظ کنند لذا صدام هنگامی که دید این ارتفاعات از دست رفته و توانایی مقابله با نیروهای ایرانی را ندارد درصدد تقویت این منطقه برآمد و یگان های هوابرد خود را در این منطقه مستقر کرد و تانکهای فراوانی را بر روی این ارتفاعات به کارگیری کرد، همچنین با استفاده از گارد ویژه، قصد حفظ این ارتفاعات را داشت.

وی افزود: ارتفاعات بازی دراز برای ارتش بعث عراق حائز اهمیت بود زیرا بر شهرستانهای گیلانغرب، سرپلذهاب، قصرشیرین، قسمتهایی از ثلاث باباجانی فعلی و جوانرود آن زمان مسلط بود و دشمن بر آن دید و تیر کامل داشت، البته برای ما هم بازی دراز دارای اهمیت بود زیرا بر قسمتی از شهرهای عراق تسلط داشت و در این ارتفاعات بر شهرهای نفتخانه، مندی، مرزبانی، خانقین، کلار و قسمتهای جنوب دربندی خان  دید و تیر داشتیم و می توانستیم در این منطقه ایفای نقش کنیم و سبب شویم زندگی برای ارتش های عراق به سختی بگذرد.

این رزمنده کرمانشاهی خاطرنشان کرد: بالاخره جمهوری اسلامی ایران تصمیم به اجرای این عملیات گرفت که به صورت چریکی و تا پای ارتفاعات بازی دراز توسط نیروهای بومی انجام شد.

روئین تن گفت: رژیم بعث عراق در مرحله دوم این عملیات از فتحی افشار تا رودخانه روستای خالدی و شیشه راه عراق بر این مناطق مستقر شد و نیروهایش را در این منطقه به عنوان نیروی خط مقدم خود برای حفظ بازی دراز قرار داد، برهمین مبنا می طلبید که ایران نیز سرمایه گذاری بیشتری بر روی این ارتفاعات انجام دهد لذا در سال ۶۰ توسط سپاه و ارتش عملیات شناسایی بر روی ارتفاعات ۱۱۰۰، ۱۱۵۰ و ۱۰۵۰ صورت گرفت.

وی عنوان کرد: در ارتفاعات مذکور دشمن به سهولت و بدون استفاده از سلاح و مهمات می توانست مقابل نیروهای پیاده نظام بایستد اما با توان و پشتکار نیروهای جان بر کف سپاه و ارتش جمهوری اسلامی ایران توانست ارتفاعات ۱۰۵۰ و ۱۱۰۰ را به تصرف خود درآورد و در نهایت طی این عملیات هشت روز  نبرد تن به تن انجام گرفت و در نتیجه منجر به آزادی دو ارتفاع مذکور شد و عراق مجبور به عقب راندن نیروهای شکست خورده خود شد.

این رزمنده کرمانشاهی خاطرنشان کرد: به دنبال عقب نشینی دشمن، آنها در ارتفاعات ۱۱۵۰ مستقر شدند.

روئین تن تصریح کرد: با تثبیت این عملیات و خسارات وارده به نیروهای بعثی، بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ نفر از آنها به هلاکت رسید و بیش از ۶۵۰ نفر هم به اسارت گرفته شدند، همچنین مقادیر فراوانی تانک و ادوات به غنیمت گرفته شد.

وی افزود: از آنجا که صدام در این منطقه یارای مقابله با نیروهای ایرانی را نداشت، یک سال پس از عملیات تصمیم به عقب نشینی تا نزدیکی مرز ایران و عراق گرفت در نتیجه این عملیات نقطه عطف و آغاز پیروزی های رزمندگان در غرب کشور شد.

روئین تن خاطرنشان کرد: درجنوب نیز با تاسی از عملیات بازی دراز، عملیات های متعددی انجام گرفت لذا جمهوری اسلامی توانست با تجربه از غرب به پیروزی های فراوانی در جبهه های جنوب دست یابد.

این رزمنده کرمانشاهی گفت: عملیات بازی دراز دارای اهمیت بسیاری است و دوست و دشمن به آن واقف هستند و می دانند بازپس گیری این ارتفاعات کار نیروهای انسانی نبود بلکه دستهای غیبی در پس پرده بود به گونه ای که در این عملیات حتی امکان جنگیدن با سنگ هم وجود داشت و با ارتش تا بن دندان مسلح صدام که ادوات فراوانی را بر روی این ارتفاعات به کارگیری کرده بود، توانستنیم این ارتفاعات را پس بگیریم.

 

انتهای پیام/

 

افزودن دیدگاه جدید

درباره متن فرمت

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
سوال امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.