همراه با کاروان تعزیه شمیم حسینی در تاسوعای تهران

مراسم تعزیه خانی توسط 130 نفر از هنرمندان ولایی کشور تحت عنوان کاروان شمیم حسینی اجراشد.

به گزارش کوله بار، روز دوشنبه 18 شهریور همزمان با روز تاسوعای حسینی ، به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران با همکاری بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایش های آیینی ، مراسم تعزیه خانی توسط 130 نفر از هنرمندان ولایی کشور تحت عنوان کاروان شمیم حسینی اجراشد.
مراسم تعزیه در ساعت 9 صبح از مقابل آستان متبرک امام زاده صالح واقع در میدان تجریش باحرکت کاروان به سمت آستان متبرک امام زاده یحیی واقع در خیابان پانزده خرداد آغازشد .
کاروان "شمیم حسینی" در مسیر خود از امام زاده صالح به امام زاده یحیی(س) واقع در حد فاصل میدان قدس و خیابان شریعتی گذر نمود و پس از اجرای مراسم تعزیه در مجاورمسجد قلهک در ساعت 6 عصر به سمت آستان متبرک امام زاده یحیی ادامه مسیرداد. در طول مسیر حرکت کاروان ، استقبال عاشقان حسینی مواجه بود.
هنرمندانی که لباسهای منتسب به خاندان آل الله و لباسهای منتسب به لشگر یزید را بر تن داشتند به همراه مجموع 15 اسب و شتر و چندین ارابه و خودرو ، اشعار فاخر و دور از وهن را با موسیقی ، دمامه ، شیپور و طبل و سنج به هم آمیخته و واقعه کربلا و روز عاشورا را روایت می کردند .
در شروع این مراسم معنوی در صحن امام زاده طاهر یک یاد بود معنوی توسط مهندس حسن محمد باقر " مدیر عامل بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایش های آیینی به دکتر مجتبی عبدالهی " مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان تهران " در راستای حمایت ایشان از هنر تعزیه به رسم یادبود ، اهداء شد .
آقای عبدالهی با اشاره به تعلق هنر تعزیه به هنرمندان و محبان اهل بیت در کشور ایران و تاکید علمای دینی و مقام معظم رهبری بر حفظ و ترویج این مراسم آیینی ، همکاری و راه اندازی کاروان شمیم حسینی را گامی برای تحقق نیات واقفین برای برگزاری مجالس تعزیه و ارج نهادن به این میراث فرهنگی و معنوی دانست و بر لزوم حمایت هر چه بیشتر از این میراث ملی ، تاکید نمود .
به گفته وی کاروان شمیم حسینی در روز سه شنبه 9 صبح مصادف با روز عاشورا از آستانه امام زاده یحیی به سمت آستان شیخ صدوق در شهر ری حرکت نموده و مراسم تعزیه خوانی توسط هنرمندان این کاروان انجام شد .
طبق گفته ایشان از عصر عاشورا به مدت 5 شب ، مراسم تعزیه در امامزادگان صالح(ع)، پنج تن(ع) ، امامزاده حسن(ع)، شیخ صدوق(ره)، امامزاده سیدجعفر و حمیده خاتون(ع) از ساعت ۲۰:۳۰ الی۲۲:۳۰ است و در میادین حسن آباد، الغدیر، سبزه میدان، فلکه اول تهرانپارس، فلکه اول صادقیه نیز از ساعت ۱۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ برگزار شد.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها