چهارشنبه 1399/07/16 - 11:44

چگونگی اثبات حملات شیمیایی عراق علیه ایران در ۸ سال دفاع مقدس/ گازهایی که مردم بی‌گناه را نشانه گرفت

مسئول بهداری کل سپاه در سال‌های دفاع مقدس از یک روایت وارونه در رابطه با استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ ایران و عراق خود پرده برداشت.

به گزارش کوله بار، به نقل از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، سید مسعود خاتمی، مسئول بهداری کل سپاه در سال‌های دفاع مقدس از یک روایت وارونه در رابطه با استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ ایران و عراق در کتاب تاریخ شفاهی خود با عنوان «طبیب زندان دولتو» که توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است، پرده برداشت.

وزارت امور خارجه ایران در مرحله اول می‌خواست ثابت کند که صدام از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است. بعد هم شاید قصد داشت اقدامات پیشگیرانه انجام دهد که البته تا آخر جنگ موفق نشد و صدام حسین در نهایت آخرین زهرش را در حلبچه ریخت.

همان‌طور که می‌دانید مردم بی‌گناه را با گازهای خفه‌کننده ناجوانمردانه از بین برد و متأسفانه در مقابل این اقدام هیچ اقدام مؤثری هم انجام نشد. حتی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در تاریخ نظامی معاصر، ایران را به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی متهم کردند.

در کتابی که مربوط به تخصص من و یکی از کتاب‌های معتبر جراحی در دنیاست مطلبی با عنوان «درس‌نامه‌ی جراحی سابیستون» آمده است. فصلی در این کتاب به‌عنوان سلاح‌های شیمیایی وجود دارد که با این جمله غیرواقعی شروع می‌شود: سلاح‌های شیمیایی که ایران علیه عراق استفاده کرد!

من این قسمت را کپی گرفتم و به یکی از فرماندهان سپاه نشان دادم و گفتم یک ‌فصل کتابی که در دنیا مرجع است با جمله علیه ایران شروع می‌شود.

چند سال قبل هم مجله «ساینس» همین اشتباه را تکرار کرده بود. دکتر رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت و درمان جمهوری اسلامی، مدیرمسئول مجله ساینس را به ایران دعوت و زمینه ملاقات او را با عده‌ای از مجروحان و جانبازان شیمیایی فراهم کرد و تاریخچه برخی بمباران‌های شیمیایی عراق را برای او شرح داد.

او وقتی برگشت مقاله‌ای نوشت و در آن، ضمن اشاره به ملاقات با مصدومان شیمیایی ایران اعتراف کرد که عراق در جنگ 8 ساله علیه ایران از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است.

این کار بزرگی بود که سی سال بعد از پایان جنگ در سال 97 انجام شد. شک نداشته باشیم که اروپایی‌ها که تغذیه‌کننده صدام در زمینه سلاح و تجهیزات بودند، حالا می‌خواهند با نوشتن وارونه‌ی تاریخ، همه‌ی تقصیرها را به گردن جمهوری اسلامی ایران بیندازند و نسل بعد را به ما بدگمان کنند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
CAPTCHA
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)

جدیدترین ها