سه شنبه 1399/11/21 - 10:07

تاسیس انجمن‌های استانی نویسندگان دفاع مقدس پیگیری شود

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، گفت: برای ارتباط موثر نویسندگان و اهالی قلم در حوزه ادبیات دفاع مقدس، تاسیس انجمن‌های استانی نویسندگان این حوزه پیگیری شود.

به گزارش کوله بار، سرهنگ عباس بایرامی ظهر دوشنبه در نشست تخصصی نویسندگان، شاعران و هنرمندان پیشکسوت و نوقلم دفاع مقدس استان سمنان در مرکز فرهنگی دفاع مقدس سمنان، با بیان اینکه راه اندازی نهضت خود نوشت خاطرات رزمندگان دفاع مقدس در کشور و در استان‌ها مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد: از این منظر می‌بایست پیگیر تأسیس انجمن نویسندگان حوزه ادبیات دفاع مقدس بود.

وی با بیان اینکه نویسندگان استانی با کمک و حمایت مسئولان و پیشکسوتان دفاع مقدس، ادبیات این حوزه را به ابزاری برای معرفی بهتر هر استان تبدیل کنند که خوشبختانه در سال‌های اخیر در این حوزه اتفاقات خوبی نیز رقم خورده است، افزود: نویسندگان حوزه دفاع مقدس با انگیزه‌های انقلابی و جهادی وارد میدان شده و فعالیت می‌کنند.

نیاز به بانک سوژه داریم

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با بیان اینکه نیاز به بانک سوژه، در حوزه ادبیات دفاع مقدس احساس می‌شود، بیان کرد: در حقیقت بانک سوژه و اطلاعات همان محتوای موجود در موزه‌های دفاع مقدس است و در نتیجه ارتباط بیشتر نویسندگان این حوزه با موزه‌های دفاع مقدس استان‌ها می‌تواند کارساز باشد.

بایرامی ابراز کرد: برای قوام و ارتقای ادبیات حوزه دفاع مقدس می‌بایست در سطح استان‌ها، استعدادهای نویسندگی شناسایی و تربیت و به‌کارگیری شوند از سوی دیگر سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس نیز در تلاش است مشکلات پیش روی نویسندگان دفاع مقدس را تا حد امکان برطرف کند.

وی با بیان اینکه توجه به تولید کتب صوتی و نشر کتب در فضای مجازی و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها، از اولویت‌های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس محسوب می‌شود، بیان داشت: راه اندازی نهضت خود نوشت خاطرات رزمندگان در کشور و در استان‌ها باید مورد توجه قرار گیرد همچنین جلسات آئین نامه نشر آثار ادبی و تاریخی جدی گرفته شود.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس ادامه داد: تأسیس انجمن نویسندگان دفاع مقدس، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های متعدد آموزش نویسندگی، ارتباط مستمر با اهل قلم و تربیت نویسندگان متعهد در حوزه دفاع مقدس و پیوند نو قلمان و نویسندگان پیشکسوت، تشکیل شورای تولید و نشر کتاب، از مهمترین انتظارات ما در سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس است.

نشست تخصصی نویسندگان، شاعران و هنرمندان پیشکسوت و نوقلم دفاع مقدس

 

تولیدات حوزه ادبیات دفاع مقدس

معاون ادبیات و انتشارات سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس نیز در این نشست و در سخنانی کوتاه با بیان اینکه شاهد رشد و بالندگی بیشتری در حوزه انتشار آثار مکتوب دفاع مقدس هستیم، گفت: با توجه به طبقه بندی کتاب‌ها در سه سطح ملی، منطقه‌ای و استانی، در سال ۹۸ بیش از ۷۱۱ اثر جدید منتشر شده که ۴۳ اثر در سطح آثار ملی بود.

مهدی فاطمی با بیان اینکه انجمن نویسندگان دفاع مقدس تا پایان سال در کشور راه اندازی می‌شود، در این راستا در حال جمع‌آوری و تکمیل بانک سوژه هستیم، بیان کرد: طرح بانک جلد کتاب دفاع مقدس نیز در دست اقدام است و ۲۰۰ طرح جلد لایه باز و المان‌های جدید آماده شده است تا مورد استفاده نویسندگان و طراحان این حوزه قرار بگیرد.

نشست تخصصی نویسندگان، شاعران و هنرمندان پیشکسوت و نوقلم دفاع مقدس

 

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان نیز در این نشست با بیان اینکه ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در واقع یک ظرفیت عظیم از جامعه و نویسندگان علاقمند است که در این مسیر مجاهدت‌های فراوانی را در دستور کار قرار داده‌اند،.

سرهنگ محمد حسن سلامی با بیان اینکه یکی از راهکارهای اساسی انتقال فرهنگ شهدا و ایثارگری رزمندگان اسلام و دستاوردهای دوران هشت سال دفاع مقدس انتشار کتاب است، بیان کرد: البته در حوزه دفاع مقدس کتاب‌های زیادی به چاپ رسیده که اساس این کتب خاطرات رزمندگان اسلام بوده، خاطراتی که می‌تواند راهگشای جوانان امروز باشد اما به واقع باید گفت هدف‌گذاری ما در مهدهای کودک، نوجوانان، جوانان و اقشار مختلف جامعه است تا بتوانیم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه نهادینه سازیم.

وی با بیان اینکه چهار عنوان کتاب دفاع مقدس با خط بریل در استان سمنان منتشر و در اختیار روشندلان علاقه‌مند قرار گرفته است، جمع آوری و تدوین و چاپ عملکرد و خاطرات ایثارگران و شهدای منتصب دستگاه‌های اجرایی و یگان‌های نظامی در کنار موضوعاتی مانند کتابخانه الکترونیکی، روایتگری، معرفی آثار چاپ شده در استان سمنان، جلسات جمع‌خوانی کتب دفاع مقدس در مناسبت‌های مختلف، برگزاری نشست‌های دانشجویی با موضوع ادبیات پایداری، خاطره گویی راویان دفاع مقدس در مراکز آموزشی و … در سطح استان سمنان پیگیری می‌شود.

 رونمایی از ۳۰ عنوان کتاب مکتوب و ۱۱ کتاب صوتی در پایان این مراسم صورت گرفت.

منبع: مهر

 

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
CAPTCHA
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)

جدیدترین ها