سوال امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.
سه شنبه 1403/03/01
ی, 1402/06/26 - 03:33

دو تپه تاریخی در بهارستان استان تهران

سرزمین ایران جزء چند کشور اول جهان با بیشترین پیشینه تاریخ و تمدن در بین تمام کشورهای جهان و از نظر تعداد میراث ثبت شده جهانی در بین کشورهای برتر دنیا قرار گرفته است، در ایران بیش از 30 هزار جاذبه گردشگری، طبیعی و فرهنگی وجود دارد.

شهرستان بهارستان در جنوب غربی استان تهران واقع شده است. در تاریخ چهار اسفند سال 1389 بخش های گلستان و بوستان از شهرستان رباط کریم جدا و با نام شهرستان بهارستان به شهرستان مستقل تبدیل شد. 

تا کنون بیش از سی اثر تاریخی، فرهنگی و جاهای دیدنی بهارستان شناسایی شده که تعدادی از آن ها به ثبت آثار ملی رسیده است.

تپه باستانی حصارک بالا (منصوری) یکی از این آثار باستانی است که در ضلع شرقی بلوار پایانه باربری استان تهران و شمال آرامستان باغ بهشت نسیم شهر واقع شده که باتوجه به نمونه ‌های سفال به دست آمده از محوطه آن قدمت منطقه به دوران تاریخی می رسد.

دلیل نامیدن این محل به نام تپه منصوری قرار داشتن آن در املاک فردی به نام منصوری می باشد.

تپه قلعه حصارک بالا در ابعاد ۲۰ * ۳۰ متر و دارای ۸ متر ارتفاع می باشد و بقایای باقی مانده از آن تنها بخشی از یک قلعه و بنای خشتی و گلی دوران تاریخی است. قسمت اعظم این قلعه به مرور زمان و توسط عوامل طبیعی و انسانی از بین رفته است.

این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

تپه قلعه وجه آباد یگر اثر باستانی نسیم شهر می باشد که مربوط به دوران‌ پس از اسلام است و در ضلع جنوب شرقی محله وجه آباد نسیم شهر واقع شده است. این اثر نیز در ۱۶ شهریور ۱۳۸۳ با شماره ثبت ۱۱۰۶۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

این منطقه تاریخی در شهرستان بهارستان، بخش گلستان، دهستان اسماعیل اباد، روستای حصارک بالا قرار دارد. تپه قلعه حصارک بالا (منصوری) در ابتدای جاده پایانه باربری نسیم شهر و غرب گلزار باغ بهشت واقع شده است.

افزودن دیدگاه جدید

درباره متن فرمت

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
سوال امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.