نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری:

امام غزالی از تاریخ، ادبیات، اندیشه و هویت هر ایرانی است

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: غزالی از تاریخ، ادبیات، اندیشه و هویت هر ایرانی است و در درون میراث برجای مانده غزالی سخنان،
نظرات و ایده‌های مورد نیاز جامعه امروز وجود دارد.

به گزارش کوله بار، منطقه کردستان، ماموستا فایق رستمی، نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری امروز، 30 دی ماه در کنگره امام محمد غزالی در جاکارتا اظهار کرد: حجت الاسلام ابوحامد محمد بن محمد غزالی متکلم و متفکر بزرگ قرن پنجم قمری از ستون های استوار فرهنگ کلاسیک ایران در دوره تمدن اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه امام غزالی از معدود متفکران عالم اسلام است که آثار و تفکرش از مرزهای جهان اسلام عبور کرده است، افزود: در دنیای غرب تعدادی از آثارش از سده های میانی و پیش از عهد جدید مورد توجه بوده است.

ماموستا رستمی بیان کرد: غزالی از مؤثرترین متفکران اسلامی در تمام طول تاریخ تمدن اسلامی در سطح تاریخی، جغرافیای و مذهبی است.

وی اعلام کرد: غزالی از تاریخ، ادبیات، اندیشه و هویت هر ایرانی است و در درون میراث برجای مانده غزالی سخنان، نظرات و ایده های مورد نیاز جامعه امروز وجود دارد.

نماینده مردم کردستان مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: امروزه به نقد، پژوهش و تأمل در دین‌داری و خداباوری غزالی و نگاه خاصی که به دین، فقه، اخلاق، تصوف، فلسفه، کلام و ... وی  نیازمند هستیم.

وی با اشاره به اینکه غزالی از جهت اینکه از بزرگترین متفکران اسلام و ایران است و هم آثاری به زبان فارسی دارد، مورد توجه ایرانی هاست، افزود: درباره سیره و زندگی‌اش به زبان فارسی دو اثر مهم با عنوان «فرار از فلسفه»از مرحوم عبدالحسین زرکوب و «غزالی نامه» از مرحوم جلال الدین همایی تالیف شده است.

ماموستا رستمی افزود: دوره زندگی امام محمد غزالی به سه دوره «کسب علم و تقلی»، «اجتهاد و استادی» و «دوری جستن از تعلقات دنیویو روی آوردن به تصوف» تقسیم شده است.

وی یادآور شد: تأثیرگذاری تفکر غزالی در شکل گیری ذهن مسلمانان، اتخاذ روش های کلامی و مکاتب فقهی، بویژه در مذاهب اهل سنت به قدری فراوان است و تعیین‌کننده که برخی دوستدارانش او را مجدد اسلام در ابتدای سده ششم هجری دانسته‌اند.
 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها