«مهتاب نوردی» پیشنهادی به کوهنوردان روزه‌دار

نزدیک به یک دهه قبل عده‌ای از کوهنوردان دین مدار با درک اهمیت ظرفیت معنوی کوه با طرح‌ریزی برنامه کوهنوردی شبانه در نیمه ماه رمضان عنوان «مهتاب نوردی» را برای آن برگزیدند تا تلاشی برای بسترسازی در بهره از روح جایگاه تعالی بخش کوه رخ دهد.

به گزارش کوله بار، غالب کوهنوردان اگرچه کوهنوردی را برای سالم ماندن بدن‌شان در برابر رکود و خمودی و ارتقا سطح آمادگی جسم‌شان انجام می‌دهند، اما گروه‌هایی هم هستند که علاوه بر توجه به این جنبه از ورزشِ کوهنوردی، به فکر تعالی روح و روان‌شان‌اند چرا که کوه از گذشته مکانی مقدس در ارتباط خدا و بنده آن بوده و جلوه‌های بارز آن وحی به پیامبران و بعثت پیامبر اسلام و نزول قرآن در شب قدر ماه مبارک رمضان به ایشان در کوه است.

این توجه در بین همه ادیان و انسان‌ها در همه زمان‌ها و مکان‌ها نشان از جایگاه خاص کوه در شناخت و خودساز دارد. کوه گریزگاهی است از تلاطم‌ها به تعالی گاه و شب پناه آرامشی از غوغای روز و روزگاراست. تلاقی این قید زمان و مکان می‌شود کوهنوردی شبانه که ما را از قید مادیات به قید بندگی و معنویت برساند و مهتاب بهانه نور شبستان تهجد شود.
افطاری حسینیه تپه نورالشهدا با حضور جمعی از مهتاب نوردان

نزدیک به یک دهه قبل عده‌ای از کوهنوردان دین مدار با درک اهمیت ظرفیت معنوی کوه با طرح‌ریزی برنامه کوهنوردی شبانه در نیمه ماه رمضان عنوان «مهتاب نوردی» را برای آن برگزیدند تا تلاشی برای بسترسازی در بهره از روح جایگاه تعالی بخش کوه رخ دهد. این جریان مدتی است مورد استقبال خودجوش علاقه مندان قرار گرفته و در چند سال اخیر مجموعه‌های کوهنوردی در نقاط مختلف کشور چنین رویدادی را در تقویم رمضان خود ثبت و اجرا می‌کنند.

پویش فرهنگی ورزشی «#مهتاب_نوردی با شعار «کوه جایگاه وحی، عبادت، خودسازی» سعی دارد به صورت فراگیر در جهت گسترش این سنت نو پا در میان عموم گام بردارد تا بر غنای وجوه فرهنگ و نگرش اصیل ورزشی افزوده و در سبک زندگی مؤثر شود.
نمایی از اجرای برنامه مهتاب نوردی در سال‌های گذشته

دو مسیر عمده‌ای که در تهران برنامه رمضانی «مهتاب نوردی» اجرا می‌شود. مسیر بوستان جمشیدیه تا تپه نورالشهدا در کوهستان کلکچال و جاده قدیم امامزاده داوود (امام‌زاده صالح فرحزاد تا امام‌زاده داوود) است. نماز جماعت، برگزاری مراسم افطاری، سخنرانی، مناجات خوانی، برپایی حلقه‌های معرفتی و اقامه نماز صبح بخشی از برنامه‌هایی هستند که گروه‌های کوهنوردی در قالب مهتاب نوردی اجرا می‌کنند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها