هانی‌زاده:

آمریکا سناریوی اقلیم کردستان عراق را برای سوریه نیز متصور شده است

به اعتقاد کارشناس مسائل جهان عرب، آمریکا سناریوی اقلیم کردستان عراق را برای سوریه نیز متصور شده است.

به گزارش کوله بار،«حسن هانی‌زاده»، کارشناس مسائل جهان عرب  در خصوص تلاش دولت سوریه برای تسلط بر شهر رقه که توسط نیروهای مورد حمایت آمریکا از دست داعش آزاد شد، با اشاره به اینکه آمریکا سناریوی اقلیم کردستان عراق را برای سوریه نیز متصور شده است، بیان داشت: ابتکار عمل میدانی در حال حاضر در دست دولت سوریه قرار دارد.

وی با اشاره به پیروزی­‌های جدید ارتش سوریه تأکید کرد: پیروزی‌های اخیر محور مقاومت و نیروهای مسلح سوریه در دیرالزور و آزادسازی البوکمال که در مرز مشترک سوریه و عراق واقع شده است، نشان می­‌دهد که دولت سوریه ابتکار عمل را در دست دارد.

کارشناس مسائل جهان عرب با تأکید بر تلاش واشنگتن برای بحران‌آفرینی در سوریه گفت: آمریکا از مدت‌ها پیش با برقراری رابطه با کردهای سوریه مخصوصاً حزب اتحاد دموکراتیک سوریه سعی کرده بعد از سرکوب گروهک‌های تروریستی از سوی دولت سوریه، یک بحران جدید میان دولت مرکزی سوریه و کردها به وجود آورد.

وی با توجه به تجربه آمریکا در عراق یادآوری کرد: اقلیم کردستان عراق بعد از سرنگونی رژیم صدام در سال 2003 به عنوان یک اقلیم خودمختار شناخته شد و در طول 14 سال گذشته توانست فاصله خود را از دولت مرکزی عراق افزایش دهد.

هانی‌زاده با اشاره به سناریوی آمریکایی­‌ها در سوریه تأکید کرد: آمریکا سناریوی اقلیم کردستان عراق را برای سوریه نیز متصور شده است. واشنگتن سعی می‌کند کردهای سوریه در کیک پیروزی دولت این کشور بر گروهک‌های تروریستی بیش‌ترین سهم را داشته باشد.

وی با تأکید بر مخالفت­‌های دولت ترکیه با حمایت­‌های واشنگتن از حزب اتحاد دموکراتیک اشاره کرد: کردها با سپرده شدن رقه به دولت سوریه مخالفت می­‌کنند؛ اما نگرانی­‌های آنکارا باعث می­‌شود که مسئله خودمختاری کردهای سوریه با شکست مواجه شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جدیدترین ها